Zatčená bývalá šéfka kanceláře premiéra Jana Nagyová se prý scházela s lobbisty Ivem Rittigem a Romanem Janouškem na příkaz premiéra Petra Nečase. Serveru Lidovky.cz to v sms zprávách potvrdil sám Nečas. Předseda vlády v demisi uvedl, že tak chtěl získat zákulisní informace.

"Měla za úkol získat jeho (Rittigovu) důvěru a vytáhnout z něj maximum informací," uvedl Nečas a stejně komentoval i schůzky Nagyové s Janouškem s tím, že mu šlo o důležité zákulisní informace z "pražského podnikatelského suterénu".

Nečas zároveň popřel, že by někdy jednal se zmíněnými kontroverzními podnikateli sám. Také odmítl, že mu mohli Rittig s Janouškem jakkoli podsunout své zájmy, píšou Lidovky.cz.

Toman: Nerozumím policejním prohlídkám u mne doma

Svůj vztah k podnikateli Janouškovi v pondělí musel na policii objasňovat i bývalý šéf odboru pražských investic Jiří Toman. Podle svých slov Janouška zná již dlouho a jsou přátelé. Při podání vysvětlení Toman také řekl, že nerozumí prohlídkám, které u něj kriminalisté nedávno provedli. 

"S trestnými činy uvedenými v příkazu k domovní prohlídce se neztotožňuji a jsem připraven spolupracovat. Není proti mně vedeno žádné vyšetřování, nebylo zahájeno trestní stíhání," prohlásil Toman. Podle jeho advokáta Bronislava Šeráka se policejní prověřování týká veřejných zakázek a bývalého působiště Tomana na pražském magistrátu. Muž se nyní živí v poradenství.

"Policie má indicie, že mohlo dojít k trestnému činu, a my jsme k tomu podávali vysvětlení. Skutky nevíme, byly to obecné otázky o veřejných zakázkách a osobách, se kterými mohl klient přijít do styku," dodal právník.

Toman policejnímu odůvodnění domovní prohlídky nerozumí, žádná z uvedených podezření se jej prý netýkají. Policie zkoumá ovlivňování veřejných zakázek, praní špinavých peněz a korupci v souvislostí se vzdáním se poslaneckého mandátu. Kriminalisté se prý Tomana ptali na zhruba 30 jmen, znal z nich polovinu.

Za kontakty s Janouškem se nestydím

Někdejšího vedoucího odboru městského investora navštívila policie 13. června v Praze. Podnikatel nebyl doma, tak jeho manželka přivolala advokáta, který zpřístupnil také Tomanovy kanceláře. Policie údajně zajistila několik listin a počítač. Z povolení k domovní prohlídce není podle Šeráka jasné, jestli policie Tomana z něčeho podezírá.

Vyšetřování začalo před rokem a půl prověřováním údajné organizované zločinecké skupiny, do které měl údajně patřit právě Toman spolu s Janouškem, Rittigem a dalším lobbistou Tomášem Hrdličkou. Případ dozoruje od počátku státní zastupitelství v Olomouci, protože existovalo podezření, že se na trestné činnosti podílel také tehdejší žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Libor Grygárek.

Média už dříve spojovala Tomana, který rozhodoval na magistrátu o významných stavebních projektech, s Janouškem a popisovala jejich kontakty. Policie se v současnosti podle Šeráka zajímá o zakázky, které prý nepocházejí z doby, kdy Toman působil na magistrátu.

Toman v pondělí také řekl, že jeho kontakty s Janouškem, kterého zná od roku 1995, jsou všeobecně známé a nestydí se za ně. "Znal jsem pana Janouška mnohem déle před tím, než jsem na magistrátu byl, a předpokládám, že ho budu znát i mnohem déle poté, co už na magistrátu nepracuji," dodal podnikatel.

Podle Šeráka se také po domovní prohlídce našlo u Tomana odposlouchávací zařízení. V následujících dnech se jej advokát chystá předat policii, aby zjistila, kdo zařízení namontoval.

Policisté při prohlídkách domů a nebytových prostor zajistili 120 až 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata. Komu hotovost a zlato patří, policisté neuvedli. Získali prý i cenné materiály, které budou prověřovat v příštích měsících. Zadrželi několik lidí ve dvou kauzách spojených s Nagyovou. Jedna se týká podezření z neoprávněného sledování, druhá údajné politické korupce. Ostravský okresní soud poslal později do vazby sedm z osmi obviněných.