Policie při zásahu na Úřadu vlády a u Jany Nagyové, šéfky kabinetu odstupujícího premiéra Petra Nečase (ODS), nedemonstrovala svou moc. Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu tak reagoval na výtky ohledně nepřiměřenosti zásahu, který vedl k pádu kabinetu.

Jak uvedl v České televizi, podle něj policisté ve vládní budově v noci jen zapečetili kanceláře a neměli s sebou  kukly. Beranidlo měli jen v autě. Stejně tomu bylo i při zatčení Nagyové, které kritizovala předsedkyně sněmovny a kandidátka na premiérku Miroslava Němcová (ODS).

"Do bytu vstoupili čtyři lidé. Paní Nagyová po výzvě otevřela. Na místě bylo beranidlo, pokud by někdo nevyslyšel výzvu, bylo by použito," řekl Šlachta s tím, že žádné vylamování dveří se nekonalo.

V sídle vlády probíhaly prohlídky až druhý den. Maskování kuklami prý Šlachta povolil jen na dvou místech - při prohlídkách u lobbistů Ivo Rittiga a Romana Janouška, kde mělo zabránit prozrazení detektivů, kteří pracují i na jiných případech.

Na dotazy týkající se případného zatčení Janouška, Rittiga či bývalého státního zástupce Libora Grygárka nechtěl Šlachta odpovídat, přesto naznačil, že jeho útvar svou práci ještě neskončil.

"Nebudu žádné informace týkající se vyšetřování sdělovat, na to vydal embargo státní zástupce. Prověřujeme a pokračujeme. Vše má svůj čas,“ dodal.

Z případných následků akce, kterou někteří již předem považují za blamáž, Šlachta obavy nemá.

"Ano, to si uvědomuji," odpověděl Šlachta na otázku, zda je smířen s tím, že by přišel o kariéru, pokud by se ukázalo, že policie pochybila. "Můj útvar má za sebou ale takovou práci, že se toho vůbec nebojím," dodal šéf ÚOOZ.

Policisté zadrželi minulý týden Nagyovou kvůli tomu, že podle nich zneužila Vojenské zpravodajství ke sledování Nečasovy manželky Radky. Kromě Kovandy byl podle vyšetřovatelů do sledování zapojen také zpravodajec Jan Pohůnek a bývalý šéf armádní zpravodajské služby Ondrej Páleník. Policie všechny kromě Kovandy vzala do vazby.

Zadrženi byli také bývalí rebelové ODS Ivan Fuksa a Petr Tluchoř. Společně s Nagyovou byli podle policie zapojeni do úplatkářské aféry. Oba exposlanci jsou ve vazbě, později k nim přibyl i třetí bývalý rebel Marek Šnajdr. Všichni jsou obviněni z toho, že se vzdali poslaneckých mandátů výměnou za lukrativní státní posty.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist