Kriminalisté od středečního rána téměř šest hodin vyslýchali Janu Nagyovou. Šéfka kanceláře úřadu vlády vypovídala velmi detailně. Okolo druhé hodiny odpoledne policisté výslech přerušili. Pokračovat by měl příští týden. Řekl to advokát obviněné ženy Eduard Bruna.
"Odposlechy jsme ještě neprobírali. Nyní máme 38 až 40 stran materiálu. To je opravdu hodně materiálu," řekl. Dodal, že další termín výslechu znám není. "To nám neřekli. Snad někdy příští týden," uvedl obhájce.
Kvůli podrobné výpovědi musel být odložen výslech dalšího obviněného Romana Bočka v Brně.
Podle advokáta při výslechu například zaznělo i to, že Nagyová při schůzkách s politiky nevystupovala jako zástupkyně Úřadu vlády. Schůzky si údajně domlouvala jako jejich kamarádka. Advokáti některých obviněných se také domnívají, že vyslechnut by měl být i premiér v demisi Petr Nečas.
O Nagyové se mluví jako o vlivné Nečasově spolupracovnici. Středem zájmu policie i médií se stala kvůli skandálu, při němž údajně mimo jiné zneužila Vojenské zpravodajství ke sledování Nečasovy manželky Radky. Premiér se rozvádí.
Dohoda s poslanci na trafikách
Nagyová podle policie také stála v pozadí dohody mezi takzvanými rebely ODS a vládní koalicí. Trojice tehdejších poslanců ODS Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř se vzdali poslaneckých mandátů, čímž umožnili schválení daňového balíčku Nečasova kabinetu. Fuksu a Tluchoře kvůli tomu policie vzala v sobotu do vazby. V neděli tam putoval i Šnajdr.
Zákonodárci byli podle vyšetřovatelů ke svému odstoupení z poslaneckých funkcí motivováni nabídkou členství v managementu Českých drah, Čepra a Českého Aeroholdingu, což policisté považují za korupci.
Nagyová je obviněna z organizátorství trestného činu, ze zneužití pravomoci úřední osoby a z podplácení, hrozí jí až pět let vězení. Umístěna byla do ostravské vazební věznice. Podle dostupných informací tam jsou i exposlanci Fuksa a Šnajdr.
Ve Vazební věznici Olomouc je podle olomouckého Deníku umístěn Tluchoř a bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník. V Brně by měl být ve vazbě někdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček.
Ve vazbě skončil i příslušník Vojenského zpravodajství Jan Pohůnek, jeho současný šéf Milan Kovanda byl také obviněn. Stíhán je ale na svobodě.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist