Nejbližší spolupracovnice Petra Nečase je hlavní postavou dramatu, které zřejmě přivodí pád vlády, konec premiéra Nečase a významně sníží šance ODS na úspěch v příštích volbách. Kdo vlastně je Jana Nagyová?

Zatímco s šéfkou Nečasova kabinetu Nagyovou pojí premiéra velmi blízký osobní vztah, s lobbistou Rittigem se premiér spojil z ryze pragmatických důvodů - kvůli jeho vlivu. Oba však patří mezi nejslabší místa v premiérově kariéře.

V prosinci 2009 pořídili novináři na kongresu ODS vzácnou fotografii. Se svazkem pětitisícových bankovek v ruce na ní byl zachycen Ivo Rittig. Pro veřejnost tehdy neznámý muž, jehož si ale v kuloárech kongresu předcházely špičky ODS. Spolu s Romanem Janouškem, Patrikem Oulickým a Pavlem Dlouhým totiž patřil mezi nejvlivnější zákulisní hráče strany.

Od té doby se Rittigova pozice několikrát otřásla. Jeho vliv zeslábl, když ho tehdejší předseda ODS Mirek Topolánek zařadil mezi takzvané „kmotry“ a upoutal na něj pozornost médií. O svou moc pak Rittig málem přišel, když se na veřejnost dostaly informace o neprůhledných zakázkách pražského dopravního podniku, ze kterých měl mít provize. Jenže pak se situace uklidnila a dosud je Ivo Rittig jedním z těch, kdo se pravidelně scházejí se šéfkou premiérovy kanceláře Janou Nagyovou a jehož vliv drží u moci Petra Nečase.

Politický pakt

Spojenectví Nečase a Rittiga však neplatilo vždy. Když se totiž Petr Nečas stal v červu 2010 předsedou ODS, byly jeho hesly očista a boj se šedými eminencemi strany. Tedy s lidmi, jako je právě Rittig. Ostatně do čela strany šel Nečas s přezdívkou „pan Čistý“. Jenže jeho předsevzetí mu dlouho nevydrželo.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se