Premiér Petr Nečas (ODS) prohlásil, že nemá důvod rezignovat. Nezískal informace prokazující trestnou činnost svých spolupracovníků, řekl to ve své první reakci k zásahům Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který zadržel některé z jeho nejbližších spolupracovníků včetně šéfky kanceláře Jany Nagyové.

Nečas se svých spolupracovníků zastal. Vedení ČSSD ale ve čtvrtek večer vyzvalo Nečase k demisi a žádá i rozpuštění sněmovny. V pátek se s premiérem i šéfem sociálních demokratů Bohuslavem Sobotkou chce setkat prezident Zeman. Na schůzce bude i policejní prezident Martin Červíček.

Nečas chce o svém pohledu informovat koaliční partnery a poslanecký klub své strany. Do sněmovny by měl dorazit v pátek v 9 hodin.

Největší akce v historii

Detektivové z ÚOOZ zahájili v noci na čtvrtek největší akci ve své historii. Pozatýkali několik osob, jejichž jména zatím nepotvrdili. V médiích se ale některá z nich objevila a jsou velmi třaskavá: razie totiž zasáhla nejvyšší patra české politiky.

Mezi zatčenými je šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase Jana Nagyová a exposlanec ODS Petr Tluchoř. V poutech údajně skončili i šéf Úřadu vlády Lubomír Poul, bývalý poslanec ODS Ivan Fuksa, člen představenstva Českých drah a exnáměstek ministra zemědělství Roman Boček, ředitel státních hmotných rezerv a bývalý šéf vojenské rozvědky Ondrej Páleník a jeho nástupce v čele vojenských zpravodajců Milan Kovanda.

Policie zatím nezveřejnila důvody celé akce, z dostupných informací ale vyplývá, že zátah souvisí s praktikami vlivných postav pražské politiky spojených především s ODS. Podle informací IHNED.cz jde o Ivo Rittiga nebo Romana Janouška a zakázky, které jsou s nimi spojeny. Do čtvrtečního večera bylo dohromady zatčeno osm osob.

Policie totiž zasahovala v sídlech několika úřadů a firem. Například ve státem ovládané společnosti Lesy ČR, kde se zajímala o zakázku na vytvoření etického kodexu, který vytvořila firma Ivo Rittiga.

Nelze vyloučit, že zásah souvisí s podezřelým dvoumiliardovým tendrem pro kliniku IKEM. Policisté z ÚOOZ totiž ve čtvrtek ráno zasahovali také v Kladně, v administrativní budově, kde do minulého týdne sídlila společnost Kardio Port. Jde o firmu, která tuto soutěž před dvěma lety vyhrála.

Podezřelý tendr IKEM je přitom spojen právě s podnikatelem Romanem Janouškem. (Zakázku podrobně popsaly Hospodářské noviny - najdete ZDE.)

Pokud by se prokázala spojitost případu s vládou premiéra Nečase, půjde o jeden z největších skandálů polistopadového Česka, který může skončit pádem vlády.

Zbývá vám ještě 0 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se