Inzeráty s volnými místy, které nabízejí "práci v mladém kolektivu", zavánějí podle ombudsmana Pavla Varvařovského diskriminací občanů kvůli jejich věku. Řekl to v úterý s tím, že seriózní firmy a personální agentury by se měly tomuto slovnímu obratu v budoucnu zcela vyhnout.

V pracovní inzerci je využíván v Česku často. Práce v mladém kolektivu je vnímána jako jeden z benefitů. Ombudsman zdůraznil, že obrat vytváří jakýsi předvýběr kandidátů.

"Sice nebrání lidem středního či vyššího věku, aby se o takovouto práci ucházeli, je ale skrytým signálem - pokud jste starší, tak sem raději ani nelezte," uvedl Varvařovský.

Zdůraznil, že pokud by byl personálním ředitelem ve firmě a jeho podřízený by takovouto inzerci do médií zadal, měl by s ním vážný rozhovor a "vynadal by mu kvůli nekorektnosti".

Za nepřímou diskriminaci na základě věku to považuje i Nina Bosničová, odbornice na věk a gender ze společnosti Gender studies. Taková diskriminace je podle českých zákonů a evropských směrnic nezákonná. "Zaměstnavatelé se asi domnívají, že tím, že neuvedou požadovaný věk, či věkové rozpětí, vytvořili pracovní inzerát, který je v pořádku. Není to však tak. Zaměstnavatel tím latentně dává na vědomí, že na pracovišti preferuje mladší generaci," vysvětluje Bosničová.

Úřady nestíhají inzeráty kontrolovat

Diskriminující inzeráty jsou ze zákona postižitelné. "Nedostatečná personální kapacita úřadů inzeráty kontrolovat a inzeráty v nesouladu se zákonem postihovat způsobuje, že jsou takové inzeráty v českém prostředí ještě stále poměrně běžné," doplňuje Bosničová.

Při pracovním pohovoru může navíc zaměstnavatel často zjistit, že zkušenost a odbornost staršího uchazeče o zaměstnání se mu vyplatí mnohem více, než zaměstnání mladého uchazeče.

Práce se nejen v ČR, ale také v jiných evropských zemích, hledá kvůli hospodářské krizi stále obtížněji. Při pracovních pohovorech jsou přitom uchazeči v nevýhodě, pokud mají vyšší věk nebo například více dětí. Posláním ombudsmana je dohlížet v republice na rovné zacházení s občany.

V dubnu se míra nezaměstnanosti v zemi nepatrně snížila, a to na 7,7 procenta. Práci tak v zemi hledá přes 565 tisíc lidí. Úřady práce evidovaly v republice 40 tisíc volných míst.