Stamiliony bez soutěže

Náměstek Vladimír Šiška je obviněný kvůli tomu, že obešel výběrové řízení: na smlouvu s firmou Fujitsu na dodávky aplikací pro státní správu narouboval nesouvisející zakázku na zajištění výplaty sociálních dávek. Podle dostupných údajů jen loni stát Fujitsu zaplatil 618 milionů.

Ministerstvo práce a sociálních věcí vyvěsilo v rejstříku veřejných zakázek oznámení, že se chystá vypsat soutěž za 1,4 miliardy. Nahradit má současnou zakázku, kvůli které je obviněn bývalý náměstek Vladimír Šiška: podle detektivů i antimonopolního úřadu předem připraveným trikem obešel soutěž. Takže aplikace na výplatu dávek, které navíc ani pořádně nefungovaly, dodávala bez výběrového řízení společnost Fujitsu přes řetězec dalších subdodavatelských firem.

V předběžném oznámení o zakázce stojí, že ostrý rozjezd všech aplikací odstartuje s rokem 2015. O tom, kdo do té doby bude nákladný provoz zajišťovat, ministerstvo mlčí.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v únoru smlouvu s Fujitsu zrušil. A pokud rozhodnutí potvrdí v další instanci i šéf úřadu Petr Rafaj, což je pravděpodobné, bude muset ministerstvo do pěti měsíců ukončit s Fujitsu spolupráci. Ale zároveň někdo musí vyplácení dávek dál technicky zajišťovat.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se