Více než rok nebyl Ústavní soud v kompletním patnáctičlenném složení, ve čtvrtek se to změnilo. Senátoři schválili nová čtyři jména, která jim navrhl prezident Miloš Zeman.

Vladimíra Sládečka, Miladu Tomkovou, Jana Filipa a Jaroslava Fenyka potvrdila horní parlamentní komora bez problémů. Shodli se na nich jak sociální demokraté, kteří mají v Senátu většinu, tak občanští demokraté.

"Nebudeme to plošně negovat, valnou většinu těch jmen bychom měli podpořit," řekl ještě před hlasováním místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).

Zeman: Soud na pokraji kolapsu

Ústavní soud tak po jmenování nových členů začne opět pracovat v plném tempu. Podle Zemana je teď totiž na pokraji kolapsu. "Je nutné ho stabilizovat," řekl Zeman senátorům.

Dosud v brněnském justičním paláci scházeli tři soudci a jeden končí v červnu. Další členové včetně předsedy Pavla Rychetského pak mají skončit v létě.

V červnu proto Miloš Zeman podá senátorům návrh na další čtyři soudce.

"Ústavní soud je na pokraji kolapsu z toho prostého důvodu, že chybí tři a v nejbližší době dokonce čtyři ústavní soudci, takže by ani potom nemohlo zasedat plénum," uvedl Zeman, který prý kandidáty vybíral po řadě konzultací na základě jejich odbornosti, publikační praxe, pedagogické činnosti, ocenění i osobních vlastností.

A stejně prý bude postupovat i při výběru dalších soudců.

Jisté místo by přitom měl mít Pavel Rychetský. Zeman už dříve avizoval, že jej hodlá do funkce navrhnout znovu. S Rychetským se dobře zná ze své vlády z let 1998–2002, v níž byl předseda Ústavního soudu vicepremiérem.

Křížový výslech v Senátu

Kvarteto kandidátů na ústavní soudce se již dříve podrobilo tvrdému testu: pozvali si je členové senátního ústavně-právního výboru a podrobně se jich ptali na školné, poplatky ve zdravotnictví či Klausovu amnestii.

Plný počet hlasů od členů výboru získala v tajných volbách pouze soudkyně Nejvyššího správního soudu Tomková. O hlas méně dostal při přítomnosti jediného zástupce ODS někdejší náměstek nejvyšší státní zástupkyně a bývalý vojenský prokurátor Fenyk, stejně jako profesor a uznávaný expert na ústavní právo Filip.

Nejtěsnější většinou čtyř ze sedmi hlasů byl doporučen další profesor práva Sládeček, který byl ve svých odpovědích k možné protiústavnosti školného na vysokých školách či poplatků ve zdravotnictví ze všech kandidátů nejopatrnější.

Dotazy rozzlobily ODS

Zmíněné dotazy však rozzlobily občanské demokraty. "Otázky čistě politického charakteru v nás vyvolávají obavy o nezávislost a nestrannost Ústavního soudu již právě při procesu jeho doplňování," uvedli tento týden ve svém prohlášení.

Vícha z ČSSD však výtky odmítá. "Dokud jich bylo v Senátu čtyřicet jedna, tak žádné obavy neměli," poukázal na dřívější situaci, kdy horní komoru ovládala ODS.

Klausovi kandidáti neuspěli

Dotazy, které kandidáti dostávali, byly podle něj podobné jako ty, na něž odpovídali poslední adepti navržení Václavem Klausem. Jana Sváčka a Zdeňka Koudelku však senátoři odmítli, načež tehdejší prezident Klaus s další nominací nepřišel.

Vinou toho se na rozhodnutí soudu čekalo déle než dřív: z průměrných pěti měsíců se stalo osm. Zbylých dvanáct soudců navíc bylo minimálním počtem, aby mohli přezkoumávat zákony.

Právě Klausovo otálení s návrhy nových soudců bylo jedním z důvodů senátní obžaloby z velezrady.