Ve válce o velvyslance mezi prezidentem Milošem Zemanem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem se v úterý odehrála další bitva. Zeman prohlásil, že když se s ministrem nedohodne na jménech velvyslanců pro některé země, začne jednat přímo s premiérem. Nečas mu ovšem vyhovět nehodlá.

"Věřím, že tyto spory budou brzo ukončeny. Ústava České republiky naprosto jasně říká, že velvyslance jmenuje prezident s kontrasignací premiéra. Jsou zde dvě varianty – buď se dohodnu s ministrem zahraničí, nebo se dohodnu s panem premiérem," prohlásil v úterý prezident před novináři během své návštěvy Vídně.

"Pan premiér si musí uvědomit, že by to byl jeho poslední akt coby premiéra. A neodešel bych jen já – to by nikomu nevadilo – ale celá strana by odešla z koalice i z vlády," reagoval na to ministr zahraničí, jehož citoval server Novinky.cz.

Zeman začal prosazovat své kandidáty na velvyslance brzy po příchodu na Hrad. Největší spor se Schwarzenbergem vede o Livii Klausovou, kterou chce proti ministrově vůli prosadit jako ambasadorku na Slovensku. Kvůli Klausové a několika dalším jménům blokuje Hrad jmenování jiných diplomatů.

 

Nečas odmítl Zemanovu výzvu i "silácké hrozby" ministra

Premiér Petr Nečas ovšem rukavici hozenou prezidentem zvedat nehodlá. Nebudu měnit ústavní principy, vzkázal oběma politikům - dřívějším rivalům v prezidentské kampani.

"Silácké hrozby ministra Schwarzenberga považuji za trapné. Dobře ví, že se vždy důsledně držím ústavních zvyklostí. Ke změně mého postoje mne může přimět pouze pokračování podobných hloupých a neprozřetelných výroků ze strany ministra Schwarzenberga," uvedl Nečas v tiskovém prohlášení.

"My jsme si mezitím vyměnili esemesky, takže doufám, že tohle je trošku objasněné," komentoval toto vyjádření později Schwarzenberg z Bruselu.

Nečas oběma politikům dál vzkázal, že jejich spor je dětinský a poškozuje Česko a že on jako předseda vlády nebude narušovat zaběhnuté ústavní postupy.

"Velvyslance navrhuje ministr zahraničí, schvaluje vláda a jmenuje prezident s kontrasignací premiéra. V této věci musí dojít ke konsenzu mezi ministrem zahraničí, prezidentem a premiérem," podotkl předseda vlády a do ústavních mezí odkázal i Zemana, když zdůraznil, že ústava nedává prezidentovi právo navrhovat velvyslance.

"To by znamenalo posun k poloprezidentskému systému, což odporuje našemu ústavnímu rámci," upozornil premiér.

Spor nejen o Klausovou

Klausová, která má slovenské kořeny, Zemana svorně se svým mužem Václavem podpořila v prezidentské kampani a naopak vystoupila proti Schwarzenbergově choti. Ministr zahraničí proti ní namítá to, že není kariérní diplomatkou, které obecně v diplomatických službách preferuje.

Spor o Livii a diplomaty pokračuje. Zeman a Schwarzenberg po schůzce svorně mlčí - čtěte ZDE

Rakousko bez velvyslance

Klausová ovšem není jediným bodem sporu. Volné je v současnosti i místo velvyslance v Moskvě, kde by Zeman rád viděl europoslance Vladimíra Remka (KSČM). I jeho jméno vyvolává kontroverze. Někdejší první československý kosmonaut má v Rusku dobré vztahy, na což poukazují jak jeho zastánci, tak kritici.

Velvyslanec chybí i ve Vídni, kam údajně Hrad blokuje vyslání Pavla Fischera. Zastupitelský úřad ve Vídni nyní vede chargé d'affaires Ivana Červenková.

"Tady nejde o jednotlivé velvyslance, o to vůbec nejde. Jde o to, jestli připustíme zavedení poloprezidentského systému," řekl českým novinářům Schwarzenberg v úterý večer po jednání ministrů zahraničí NATO v Bruselu.

"Přál bych si, aby vzhledem k významu Rakouska pro Českou republiku byl v Rakousku velvyslanec, který by byl výraznou osobností," řekl Zeman, aniž uvedl případné kandidáty.

Očekává ovšem, že velvyslanec "by měl splňovat tak elementární podmínky, jako například mít dokončené vysokoškolské vzdělání a mluvit německy". To podle Zemana u některých velvyslanců nebyla "tak samozřejmá podmínka, jak by se mohlo zdát".

Podle ČTK už spor začíná ztěžovat a zpomalovat práci české diplomacie. Nejenže totiž Zeman blokuje část navržených kandidátů na velvyslance; kvůli hádce není jasno ani o odjezdu diplomatů, kteří už čerstvě dostali svolení hostitelské strany.