Ve válce o velvyslance mezi prezidentem Milošem Zemanem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem se v úterý odehrála další bitva. Zeman prohlásil, že když se s ministrem nedohodne na jménech velvyslanců pro některé země, začne jednat přímo s premiérem. Nečas mu ovšem vyhovět nehodlá.

"Věřím, že tyto spory budou brzo ukončeny. Ústava České republiky naprosto jasně říká, že velvyslance jmenuje prezident s kontrasignací premiéra. Jsou zde dvě varianty – buď se dohodnu s ministrem zahraničí, nebo se dohodnu s panem premiérem," prohlásil v úterý prezident před novináři během své návštěvy Vídně.

"Pan premiér si musí uvědomit, že by to byl jeho poslední akt coby premiéra. A neodešel bych jen já – to by nikomu nevadilo – ale celá strana by odešla z koalice i z vlády," reagoval na to ministr zahraničí, jehož citoval server Novinky.cz.

Zeman začal prosazovat své kandidáty na velvyslance brzy po příchodu na Hrad. Největší spor se Schwarzenbergem vede o Livii Klausovou, kterou chce proti ministrově vůli prosadit jako ambasadorku na Slovensku. Kvůli Klausové a několika dalším jménům blokuje Hrad jmenování jiných diplomatů.

 

Nečas odmítl Zemanovu výzvu i "silácké hrozby" ministra

Premiér Petr Nečas ovšem rukavici hozenou prezidentem zvedat nehodlá. Nebudu měnit ústavní principy, vzkázal oběma politikům - dřívějším rivalům v prezidentské kampani.

"Silácké hrozby ministra Schwarzenberga považuji za trapné. Dobře ví, že se vždy důsledně držím ústavních zvyklostí. Ke změně mého postoje mne může přimět pouze pokračování podobných hloupých a neprozřetelných výroků ze strany ministra Schwarzenberga," uvedl Nečas v tiskovém prohlášení.

"My jsme si mezitím vyměnili esemesky, takže doufám, že tohle je trošku objasněné," komentoval toto vyjádření později Schwarzenberg z Bruselu.

Nečas oběma politikům dál vzkázal, že jejich spor je dětinský a poškozuje Česko a že on jako předseda vlády nebude narušovat zaběhnuté ústavní postupy.

"Velvyslance navrhuje ministr zahraničí, schvaluje vláda a jmenuje prezident s kontrasignací premiéra. V této věci musí dojít ke konsenzu mezi ministrem zahraničí, prezidentem a premiérem," podotkl předseda vlády a do ústavních mezí odkázal i Zemana, když zdůraznil, že ústava nedává prezidentovi právo navrhovat velvyslance.

"To by znamenalo posun k poloprezidentskému systému, což odporuje našemu ústavnímu rámci," upozornil premiér.

Spor nejen o Klausovou

Klausová, která má slovenské kořeny, Zemana svorně se svým mužem Václavem podpořila v prezidentské kampani a naopak vystoupila proti Schwarzenbergově choti. Ministr zahraničí proti ní namítá to, že není kariérní diplomatkou, které obecně v diplomatických službách preferuje.

Spor o Livii a diplomaty pokračuje. Zeman a Schwarzenberg po schůzce svorně mlčí - čtěte ZDE

Rakousko bez velvyslance

Klausová ovšem není jediným bodem sporu. Volné je v současnosti i místo velvyslance v Moskvě, kde by Zeman rád viděl europoslance Vladimíra Remka (KSČM). I jeho jméno vyvolává kontroverze. Někdejší první československý kosmonaut má v Rusku dobré vztahy, na což poukazují jak jeho zastánci, tak kritici.

Velvyslanec chybí i ve Vídni, kam údajně Hrad blokuje vyslání Pavla Fischera. Zastupitelský úřad ve Vídni nyní vede chargé d'affaires Ivana Červenková.

"Tady nejde o jednotlivé velvyslance, o to vůbec nejde. Jde o to, jestli připustíme zavedení poloprezidentského systému," řekl českým novinářům Schwarzenberg v úterý večer po jednání ministrů zahraničí NATO v Bruselu.

"Přál bych si, aby vzhledem k významu Rakouska pro Českou republiku byl v Rakousku velvyslanec, který by byl výraznou osobností," řekl Zeman, aniž uvedl případné kandidáty.

Očekává ovšem, že velvyslanec "by měl splňovat tak elementární podmínky, jako například mít dokončené vysokoškolské vzdělání a mluvit německy". To podle Zemana u některých velvyslanců nebyla "tak samozřejmá podmínka, jak by se mohlo zdát".

Podle ČTK už spor začíná ztěžovat a zpomalovat práci české diplomacie. Nejenže totiž Zeman blokuje část navržených kandidátů na velvyslance; kvůli hádce není jasno ani o odjezdu diplomatů, kteří už čerstvě dostali svolení hostitelské strany.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist