Ani úterní společná schůzka nerozřešila spor o diplomaty mezi prezidentem Milošem Zemanem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Tedy alespoň veřejně. Ani jedna strana totiž zatím setkání, které trvalo hodinu a půl, podrobněji nekomentovala.

„Oba pánové se bavili o tématech české zahraniční politiky,“ zůstala stručná mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová. Podotkla ještě, že „jde o věci, které se řeší za zavřenými dveřmi“.

Zemanova mluvčí Hana Burianová v oficiálním komuniké, které Hrad zveřejnil na svých webových stránkách, zdůraznila, že prezident přijal ministra na jeho žádost.

Na schůzce podle ní prezident ministra informoval o stanovisku sněmovního zahraničního výboru. Ten přitom minulou středu jen vyjádřil své znepokojení nad situací okolo velvyslanců a Schwarzenberga vyzval, aby o situaci právě se Zemanem jednal.

Zeman podle Burianové též šéfa diplomacie informoval o dopisu prezidenta Hospodářské komory a o stanovisku Svazu průmyslu a dopravy (SPD) ke stejné otázce.

Mluvčí SPD Milan Mostýn řekl, že prezident svazu Jaroslav Hanák při nedávné cestě na Slovensko vyjádřil po jednání s tamními podnikateli názor, že by jmenování bývalé první dámy Livie Klausové velvyslankyní v Bratislavě mohlo být přínosem.

Spor o velvyslance

Zeman se Schwarzenbergem, soupeři z lednového finále přímé prezidentské volby, se přou o jména některých velvyslanců.

Jde především právě o zastoupení na sousedním Slovensku. Zeman by tam rád viděl Livii Klausovou, manželku exprezidenta Václava Klause. Schwarzenberg je ale proti. Vláda mu navíc do Bratislavy schválila generálního sekretáře ministerstva zahraničí Jaromíra Plíška.

Kvůli sporům mezi Černínským palácem a Hradem jsou zablokovány změny diplomatů v několika zemích. Kromě Klausové má Zeman ještě další požadavek. Chce bývalého kosmonauta Vladimíra Remka na místo velvyslance v Moskvě. Schwarzenberg ale trvá na tom, aby v čele ambasád stáli zkušení kariérní diplomaté. „Nejde o paní Klausovou, jde o zásadu,“ prohlásil o víkendu.

Podle Schwarzenberga se nyní přímo zvolený prezident Zeman zřejmě snaží nárokovat si větší pravomoci s tím, že má silnější mandát, protože byl zvolen v přímé volbě.

Kmoníček: Se Zemanem by se mělo počítat

Šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře a někdejší diplomat Hynek Kmoníček v rozhovoru pro sobotní Právo uvedl, že prezident „zvolený přímou volbou s počtem voličů značně přesahujícím voliče vládních politických stran je v takové váhové kategorii, že by se s ním mělo počítat“.

Způsob, jakým se nyní jmenování odehrává, tedy, že návrh ministra zahraničí schválí vláda a prezident dotyčného jmenuje, Kmoníček označil za „zvykové právo“.

Spor prezidenta s šéfem diplomacie kritizují koaliční i opoziční politici. Za neprofesionální ho považuje premiér Petr Nečas (ODS). Podle stínového ministra zahraničí ČSSD Lubomíra Zaorálka neshody značně poškozují českou diplomacii a obraz země.

Kritika zazněla i z úst europoslance a zahraničněpolitického experta ODS Jana Zahradila.