Manželce bývalého senátora odsouzeného za korupci Alexandra Nováka (dříve ODS) hrozí v Rakousku trest kvůli podezření z praní špinavých peněz. Uvedly to čtvrteční Lidové noviny (LN). Podle nich tamní soud čekal na verdikt české justice v kauze Novák, Evě Novákové hrozí až pět let vězení.

Praní špinavých peněz, kterého se Nováková údajně dopustila, podle listu souvisí s korupčním jednáním jejího manžela. Úplatek 40 milionů korun, za jehož přijetí český soud poslal Nováka na čtyři roky do vězení, totiž v roce 1999 dorazil na soukromý účet Novákových v Rakousku. O čtyři roky později byl Novák obviněn a v téže době se rakouská justice začala zajímat o jeho ženu, uvedly LN.

"Trestní řízení se vede při státním zastupitelství a u zemského soudu ve Štýrském Hradci od července 2003 a týká se podezření z praní špinavých peněz v souvislosti s (údajně korupčním) jednáním Alexandra Nováka," řekl serveru Lidovky.cz rakouský prokurátor Hansjörg Bacher.

Případ údajného úplatku se datuje do roku 1999, kdy byl Novák starostou Chomutova. Město tehdy prodalo akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti za více než 317 milionů korun německé firmě VNG Leipzig, která za zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek Petru Schmelovi. Podle obžaloby ale neskončily u něj, ale na rakouském společném účtu Novákových.

Podle Nováka však nešlo o úplatek, ale o regulérní půjčku pro jeho manželku na rozjezd automobilového centra v Rakousku. To tvrdila u soudu i Nováková, připomněl list. Novák je ve vězení od počátku dubna.