Případ poslance Davida Ratha se po téměř jedenácti měsících dostává k soudu. Středočeský žalobce Petr Jirát politika a dalších deset lidí viní z korupce, které se měli dopustit v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek v rámci Středočeského kraje.

„V případě obviněného MUDr. Davida Ratha je jednání v obžalobě posouzeno jako zločin přijetí úplatku, v případě dalších obviněných se jedná zejména o zločin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zločin poškození finančních zájmů Evropské unie ve stadiu pokusu a u některých také o zločin podplácení,“ shrnuje krajský státní zástupce Martin Staněk.

Rathův advokát Adam Černý tvrdí, že jeho klient je nevinný a bude požadovat zproštění obžaloby. Navíc se znovu pokusí dostat z vazby.

Kdo půjde před soud

David Rath - poslanec, bývalý středočeský hejtman a vlivný politik ČSSD

Kateřina Pancová - bývalá ředitelka Oblastní nemocnice Kladno, blízká spolupracovnice Ratha, členka ČSSD

Petr Kott - Rathův poradce, přítel Pancové, bývalý poslanec a někdejší šéf středočeské VZP

Ivana Salačová - ředitelka slánské stavební firmy FISA, která policii popsala předávání úplatků, zřejmě získá status spolupracující obviněné, což jí u soudu může pomoci zmírnit trest

Pavel Drážďanský - tehdejší generální ředitel firmy Konstruktiva Branko, kterou po aféře převzala i se závazky a zaměstnanci společnost Tenton

Tomáš Mladý - tehdejší obchodní ředitel firmy Konstruktiva Branko

Lucia Novanská - členka představenstva firmy ML Compet, která pro Středočeský kraj organizovala veřejné zakázky

Martin Jireš - bývalý šéf představenstva zdravotnické firmy PURO-KLIMA, která dostala zakázku na vybavení kladenské nemocnice

Jindřich Řehák - ředitel firmy Hospimed, která do středočeských nemocnic dodávala zdravotnické zařízení

Václav Kovanda - ředitel odštěpného závodu Roztoky firmy POHL CZ, která se podílela na rekonstrukci gymnázia v Hostivici

Jan Hájek - manažer zdravotnické firmy B Braun, která rovněž měla vybavovat středočeské nemocnice

Předsedou trestního senátu krajského soudu bude Robert Pacovský, mladý soudce, který se specializuje mimo jiné na korupci a bude soudit i případ rozsáhlých daňových podvodů a korupce Filipa Bušiny, někdejšího Rathova poradce a bývalého investičního náměstka středočeských krajských nemocnic. Soudce Pacovský se zabývá i hrdelními zločiny, přečiny policistů a také třeba vážnými dopravními nehodami.

Legendární miliony v krabici od vína

Policie dopadla poslance Ratha, tehdy ještě středočeského hejtmana a vlivného muže ČSSD, v květnu 2012, když odcházel z domu svých blízkých spolupracovníků, ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové a jejího přítele Petra Kotta, se sedmimilionovým úplatkem v krabici od vína.

Policistům tvrdil, že netušil, že v ní není lahev, ale peníze. Z policejních odposlechů, které na veřejnost unikly, je ale patrné, že o úplatku věděl. Podle policie to byl úplatek za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku.

Spor o odposlechy

Advokát Adam Černý v České televizi uvedl, že přepisy odposlechů byly zmanipulovány a obžaloba vůbec neměla být podána. „Nikdo zatím nevyšetřil, že se tak nestalo a jaké další důkazy byly zmanipulovány,“ dodal.

Krajský státní zástupce Martin Staněk to ale popírá. „Poukazování na neúplnost spisového materiálu či manipulaci s důkazy, jsou s ohledem na obsah vyšetřovacího spisu a jeho příloh zcela nedůvodné a věcně nesprávné, neboť v průběhu trestního řízení bylo postupováno v souladu s trestním řádem,“ uvedl.

V září policisté rozšířili stíhání kvůli dalším údajným úplatkům. Miliony korun prý bývalý hejtman dostal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici. Podle žalobce si politik řekl dohromady o více než 22 milionů korun, převzít stačil přes 16 milionů.

Omluva

Na seznam obžalovaných jsme původně omylem zařadili i šéfa stavební společnosti POHL CZ Petra Pohla. Ten však nebyl ani obviněn, ani obžalován, a v kauze Rath nefiguruje. Petru Pohlovi se omlouváme.

Obžaloba má podle dřívějšího vyjádření státního zástupce Jiráta téměř devadesát stran a osm beden příloh. Vzhledem k obsáhlosti spisu očekává, že soudní líčení by mohlo začít v létě.

Poslanec Rath je – stejně jako Pancová a Kott – od svého obvinění ve vazbě. Jeho advokáti se jej několikrát pokoušeli dostat bezúspěšně na svobodu. Žádost o propuštění z vazby na dvoumilionovou kauci sice v březnu schválil Okresní soud pro Prahu-východ, krajský soud ji ale na návrh státního zástupce nakonec zamítl.

Krajský soud v Praze převzal v pátek 5. dubna 2013 obžalobu na poslance Davida Ratha a dalších 10 lidí v rozsáhlé korupční kauze.

Krajský soud v Praze převzal v pátek 5. dubna 2013 obžalobu na poslance Davida Ratha a dalších 10 lidí v rozsáhlé korupční kauze. Foto: HN - Martin Svozílek