Se zavedením transparentních účtů pro stranické hospodaření počítá novela zákona o politických stranách, se kterou ve středu souhlasila vláda. O rozhodnutí kabinetu informovala vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). Strany mají podle návrhu mít také povinnost zveřejňovat své finanční správy na internetu.

Premiér Petr Nečas (ODS) poznamenal, že návrh by měl začít platit tak, aby "zachytil" už volební rok 2014. Ve Sněmovně o něm čeká diskusi a přeje si dosažení širší politické shody.

Předpis má podle ministerstva vnitra, které návrh předkládalo, omezit možnou korupci při financování stran a hnutí. Přístup k takzvanému transparentnímu účtu by měl být zdarma na webu.

Kromě výročních zpráv návrh také počítá s možností žaloby ve správním soudnictví, pokud budou mít lidé podezření, že strana nebo hnutí porušily pravidla hospodaření, například když přijmou bezúplatně dar. Soud by mohl rozhodnout, že taková strana musí do státního rozpočtu odvést částku odpovídající jedenapůlnásobku částky, která odpovídá hodnotě daru.

Novela naopak nepočítá se zřízením speciálního nezávislého úřadu, který vláda odmítla již v lednu, když přerušila debatu nad zákonem. Politické strany se na vzniku úřadu, který Peake prosazovala, nebyly schopny dohodnout už delší dobu. Peake dnes uvedla, že chce dohledový orgán do novely doplnit pozměňovacím návrhem ve sněmovně.

"Dnešní schválení návrhu je jistě velkým pokrokem, ale mohl by být kompletnější, kdyby se ODS, ČSSD a KSČM nepostavily proti zřízení dohledového orgánu, který by vymáhal plnění nových povinností politických stran," podotkla vicepremiérka. Neexistenci orgánu nedávno kritizovala Rada Evropy.