Politické strany a hnutí dodaly do sněmovny zprávy o svém hospodaření za loňský rok. Z celkem 184 registrovaných subjektů tak učinilo 101. Do největší ztráty se dostala ODS, v zisku naopak skončily strany LIDEM, KSČM a Věci veřejné.

Své zprávy doručily podle člena kontrolního výboru Vladimíra Koníčka (KSČM) včas, tedy do 1. dubna, všechny parlamentní strany. 

Zprávy, v nichž strany informují o svém hospodaření a také například o sponzorských darech, budou k dispozici od čtvrtečního dopoledne ve sněmovní knihovně. O týden později se jimi bude zabývat sněmovní kontrolní výbor.

Loňské hospodaření ODS skončilo podle mluvčího Jiřího Sochora se ztrátou přes 43 milionů korun. Celkové výdaje strany činily loni zhruba 290 milionů korun a příjmy asi 247 milionů.

Novinky.cz informovaly o tom, že největším sponzorem občanských demokratů byl loni hokejista Jaromír Jágr, který jim loni věnoval 8 milionů.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Vládní TOP 09 vykázala příjmy 85,1 milionu a výdaje 104,3 milionu, její ztráta tak činila zhruba 19,2 milionu. Nejvíce peněz, 5 milionů, získala loni od partnerských Starostů a nezávislých (STAN), kteří i kvůli tomu loni hospodařili se šestimilionovou ztrátou.

Opoziční ČSSD dosáhla příjmů 253,4 milionu a nákladů 269,4 milionu, na jejím účtu tedy schází 16 milionů. Celkem 35 milionů jí loni vyplatila Cíl, akciová společnost v Praze, která sociální demokracii patří a spravuje pro ni Lidový dům.

LIDEM přispěla firma s neznámými vlastníky

Naopak v zisku skončila strana LIDEM, která při příjmech 3,1 milionu a výdajích 1,8 milionu vykázala přebytek zhruba 1,3 milionu. Znatelně k tomu straně vicepremiérky Karolíny Peake pomohl příspěvek finanční společnosti cresco&finance a.s ve výši 2 250 000. Jde přitom o firmu s neprůhledným vlastnictvím, protože má vydané jen anonymní akcie na majitele.

Úspěšně si počínala i KSČM, která je v zisku asi 42 tisíc při výnosech a nákladech kolem 135 milionů korun. Věci veřejné skončily s přebytkem 2,396 milionu Kč, sdělila mluvčí strany Petra Slavíková. Podle ní celkové příjmy strany v uplynulém roce činily téměř 32,441 milionu korun.

Pokud strany zprávu nedodají, případně ji dodají neúplnou, může jim soud pozastavit činnost. V krajním případě, pokud se proviní opakovaně, je může i zrušit. Sněmovna pak na některé z budoucích schůzí bude hlasovat o tom, zda vyzve vládu, aby navrhla potrestání stran, jež zprávu nedodaly nebo ji dodaly neúplnou.

Předložení úplné zprávy je také podmínkou pro to, aby stát stranám a hnutím vyplatil příspěvky z veřejných peněz. Strany dostávají od státu kromě jiného ročně 855 tisíc korun za každý mandát poslance nebo senátora, za každého krajského nebo pražského zastupitele pobírají 237 500 korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist