Nejdůvěryhodnějšími českými vrcholnými politiky jsou prezident Miloš Zeman a předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, shodně jim věří 51 procent lidí. Bývalé hlavě státu Václavu Klausovi důvěřuje 27 procent občanů. Zjistilo to Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) v průzkumu důvěry čelným ústavním činitelům, mezi které zařadilo Zemana poprvé po jeho zvolení prezidentem. ČTK má výsledky šetření k dispozici.

Na třetím místě pomyslného žebříčku skončil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg s důvěrou od 47 procent dotázaných. S desetiprocentním odstupem za ním skončila předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Nad 30 procent se už dostal jen předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, kterému věří 34 procent lidí.

Ostatní vrcholní politici jsou na tom podstatně hůře. Pětina lidí vyjádřila důvěru šéfovi komunistů Vojtěchu Filipovi. Předsedovi vlády a ODS Petru Nečasovi věří 16 procent lidí a ministru financí Miroslavu Kalouskovi 11 procent respondentů. Na posledním místě skončil se čtyřprocentní důvěrou ministr bez portfeje a šéf legislativní rady vlády Petr Mlsna.

Autoři průzkumu v této souvislosti však poznamenali, že do výsledku se promítá i to, že veřejnost mnohé z 25 předložených politiků příliš nezná. To je podle nich i případ i zmíněného ministra Mlsny, kterého nezná 71 procent občanů. Více než polovina dotázaných nezná ani ministra dopravy Zbyňka Stanjuru nebo ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského, kterým důvěřuje méně než desetina lidí.

V porovnání s prosincem loňského roku si v průzkumu nejvíce polepšil Schwarzenberg, kterému narostla od této doby důvěra o 11 procentních bodů. Naopak Klaus si o 24 bodů pohoršil. Důvěra v Rycheckého stoupla o tři body, u Němcové se nezměnila.

Aktuální průzkum CVVM provedlo od 4. do 11. března, zúčastnila se ho tisícovka lidí starších 15 let.

Graf důvěry
Související