Projekt sKaret, které na ministerstvu práce a sociálních věcí odstartoval tehdejší ministr TOP 09 Jaromír Drábek a převzala jeho stranická kolegyně Ludmila Müllerová, míří s největší pravděpodobností "k ledu".

Po zastavení projektu volá nejen opozice, která povinné zřízení sKaret napadla u Ústavního soudu, ale už i koaliční partneři ODS a LIDEM. Podle mnohých poslanců projekt prosazovaný současným vedením resortu ztrácí smysl.

„Potřeba užívat karty coby identifikátor není prakticky zdůvodnitelná. Je to pouze další zbytečný krok, který je duplicitní. Identifikační funkci dostatečně dobře zastává občanský průkaz,“ říká místopředsedkyně strany LIDEM a členka výboru pro sociální politiku Dagmar Navrátilová. Podle ní navíc ministerstvo zcela rezignovalo na původní účel sKaret, a to kontrolu zneužívání dávek a podpor.

Návrh LIDEM na zastavení sKarty je podle mluvčí ministerstva Štěpánky Filipové těžko hodnotit. „Další kroky MPSV ve vztahu k sKartě nyní nelze předjímat, jasnější to bude ve středu. Platí, že paní ministryně by vládě chtěla návrh na změnu sKaret předložit ještě v březnu,“ konstatuje. 

Nejmenší koaliční strana přitom není v kritice osamocena. Hlasy na zrušení sKaret se ozývají i z ODS.

„Jestliže paní ministryně není schopna vysvětlit, proč mají sKarty fungovat jen jako identifikátory, odmítá nás informovat, v jakém stavu je jednání o smlouvě s Českou spořitelnou a sama spořitelna nevidí důvod v projektu pokračovat, říkám rovnou, že je to velké znamení s projektem skončit,“ připojuje se poslankyně Lenka Kohoutová z ODS, která je členkou stejného výboru.

Rovněž její stranický kolega Miroslav Jeník připouští, že zastavení projektu sKaret je možné. „Jako ekonom a národohospodář bych zdůraznil, že je potřeba zvážit, aby jeho zastavením České republice nevznikla škoda z případně hrozící arbitráže s nadnárodní skupinou ErsteBank, jejíž je Česká spořitelna členem,“ varuje.

Jednání se spořitelnou podle mluvčí Filipové stále probíhají. „Úprava smlouvy se bude samozřejmě odvíjet také od toho, jak dopadne připomínkové řízení k sKartám, které končí v úterý,“ dodává.

Začátkem března navrhlo ministerstvo práce a sociálních věcí úpravy sKaret. V nich se hovoří, že každý, kdo požádá o sociální dávku, si bude muset sKartu kvůli identifikaci převzít na Úřadě práce. Pak už se klient rozhodne, zda bude využívat účet u České spořitelny nebo si nechá dávku posílat na účet jiné banky nebo poštou jako dosud.

„Poplatek za posílání peněz složenkou nebudou muset hradit lidé, kteří čerpají pomoc v hmotné nouzi,“ uvedla tehdy šéfka resortu Müllerová.

Legislativní úpravy v projektu měla vláda na stole už dvakrát, zabývat se jimi má i ve středu.