Nové sociální karty, na které se mají vyplácet všechny sociální dávky, začnou potřební dostávat nejpozději do konce června. Prohlásil to ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Ministerstvo podepsalo smlouvu na zajištění karet s Českou spořitelnou, která zvítězila v tendru. Projekt od počátku provázela kritika opozičních stran, odborů i rady postižených.

Se zavedením karet počítá sociální reforma ministra Jaromíra Drábka (TOP 09), která začala platit od ledna. Všechny dávky od státu teď vyplácejí úřady práce. Už od počátku roku je původně měly vydávat na plastikové karty. Ty mají sloužit nejen jako průkazky, ale i k výběru peněz z bankomatů či případně k placení.

Česká spořitelna v tendru nabídla podle hodnotící zprávy 1288 bankomatů a 25 106 platebních terminálů. Za vydání nové karty za poškozenou, ukradenou či ztracenou by měl příjemce dávek platit 240 korun a za vygenerování PIN pak 100 korun.

Jeden výběr dávky z bankomatu v měsíci by měl mít zdarma, každý další by měl stát šest korun. Stejně by měl dát i za bezhotovostní platbu. U cizí banky vyjde výběr z bankomatu na 40 korun.

Proti zavedení karet se stavěla levice, odbory i rada postižených. Ministerstvo práce svůj záměr prosadilo. Tendr na zajištění systému odstartovalo ještě v době projednávání reformy v parlamentu.

Opozice se stížnostmi neuspěla

Na výběr si antimonopolnímu úřadu stěžovali opoziční sociální demokraté. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže případ posuzoval čtvrt roku. Loni v prosinci pak rozhodl, že Drábkovo ministerstvo postupovalo podle pravidel. Další čas zabralo vyjednávání o smlouvě s vítěznou Českou spořitelnou.

Do soutěže na karty se kromě České spořitelny a ČSOB s Poštovní spořitelnou přihlásila i Komerční banka. Její návrh podle zprávy komise nesplnil všechny podmínky a nebyl do soutěže zařazen. Česká spořitelna získala 95,4 bodu, ČSOB s Poštovní spořitelnou 65,17 bodu.

Související