Životní a existenční minimum v Česku by se mělo od ledna zvýšit o devět procent. Počítá s tím návrh vládního nařízení, které připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) spolu s návrhy na zvýšení minimální mzdy. Upozornil na to server Aktuálně.cz.

Vláda může minima zvýšit svým nařízením v pravidelném termínu od 1. ledna, pokud vzrostou náklady na výživu a ostatní základní potřeby v rozhodném období alespoň o pět procent.

V současnosti je životní minimum 3 126 korun měsíčně pro samostatně žijící lidi. Po navrhovaném zvýšení o devět procent by tedy stouplo na zhruba 3410 korun.

Existenční minimum pro dospělou osobu nyní činí 2 020 korun, zvýšit by se mělo také o devět procent, to znamená na 2 200 korun.

 

Ministerstvo dokončilo také dvě varianty návrhu na zvýšení minimální mzdy. První varianta počítá s navýšením z 8 tisíc na 8 400, druhá na 8 500 korun.

Návrh by měl podle mluvčí ministerstva Viktorie Plívové přinést změny, které se týkají výše minimální mzdy pro mladistvé a zdravotně postižené. Nemělo by tak být již možné vyplácet jim sníženou minimální mzdu.

Od výše životního a existenčního minima se odvíjí výše sociálních dávek, například v hmotné nouzi, či na nárok na porodné.

Související