Lidé, kteří přemýšlejí o změně zaměstnání, by si měli pozorně prostudovat návrh státního rozpočtu pro příští rok. Z něho mohou například vyčíst, které profese budou u státu "v nemilosti".

Nečasův kabinet totiž schválil návrh, který počítá s úbytkem 8 tisíc státních zaměstnanců. Přes 4000 míst zruší ministerstvo vnitra, dalších 1778 míst by mělo zmizet na ministerstvu školství.

Jedno z mála ministerstev, kde se o práci bát nemusí, je ministerstvo spravedlnosti. To má zřídit 539 nových míst.

"Jde o nárůst počtu příslušníků vězeňské služby a jejích civilních zaměstnanců," řekla mluvčí ministerstva Tereza Palečková. Vězeňská služba potřebuje podle ministerstva kvůli narůstajícímu počtu odsouzených dalších 345 příslušníků. Kromě dozorců chce také o zhruba 200 víc občanských pracovníků.

Ač celkový počet pracovníků státní správy se má snížit téměř o 8 tisíc, platy zbývajících zaměstnanců si z rozpočtu vyžádají víc peněz než letos. Vláda předpokládá, že na platy státních úředníků vydá v příštím roce 128,5 miliardy korun, tedy asi o 845 milionů víc než letos.

Průměrný plat všech zaměstnanců na výplatní listině státu by mohl v příštím roce vzrůst o 602 korun na 23 833 korun.

Plat vzroste nerovnoměrně

Ministerstvo financí v návrhu rozpočtu upozorňuje, že uvedený nárůst platů o 2,6 procenta ale neposkytuje přesný obraz o vývoji platů, protože různým skupinám porostou platy odlišně.

Například na platy učitelů v regionálním školství půjde o 2,4 miliardy korun víc. Téměř desetiprocentní nárůst platů státních zástupců si vyžádá 105,4 milionu korun, na pětiprocentní zvýšení platů soudců půjde proti letošku navíc 152,4 milionu korun. Státním zástupcům by měly v příštím roce vzrůst mzdy v důsledku zákona, který schválila sněmovna a nyní ho má projednat Senát.

Zákon jim určuje platy na úrovni 90 procent platů soudců.

Na vývoji průměrných platů zaměstnanců ve veřejné správě se podle ministerstva promítá kromě posílení platů učitelů a státních zástupců také vliv změn v kvalifikační struktuře i počet zaměstnanců zajišťujících agendu spojenou s EU.

V samotné státní správě by měl plat vzrůst o asi 300 korun na 26 244 korun měsíčně. Nejméně budou dostávat pracovníci ve státem zřízených příspěvkových organizacích -  22 187 korun, ale zato jejich platy porostou nejvíc ze státních zaměstnanců, a to o 4,4 procenta.