Vláda ve středu jednomyslně schválila návrh státního rozpočtu na příští rok.

Schodek rozpočtu má činit 105 miliard korun, do Státního fondu dopravní infrastruktury byly přesunuty čtyři miliardy z dluhové služby a rezervy na dofinancování.

Peníze navíc pro dopravní fond požadovaly Věci veřejné, jejichž ministr Pavel Dobeš resort vede, chtěly 8,8 miliardy. Strana hrozila tím, že jinak pro rozpočet hlasovat nebude.

Vládě se o podobě rozpočtu při jednáních v minulých týdnech nepodařilo přesvědčit, odbory, zaměstnavatele ani opozici. Často zaznívá výtka, že růst hrubého domácího produktu odhadovaný na loňský rok je nadsazený a peníze budou na příjmové straně stejně chybět.

Kabinet už o rozpočtu jednal i na předchozích zasedáních, nyní se už ale dostával pod časový tlak. Pokud by totiž dnes vláda o rozpočtu nerozhodla, musela by se sejít v nestandardním termínu nejpozději do začátku příštího týdne.

Ve středu 28. září je státní svátek a do konce měsíce musí vláda k rozpočtu přijmout stanovisko a odevzdat ho do sněmovny.

Návrh rozpočtu na příští rok připravený ministerstvem financí počítá s příjmy 1084 miliard a výdaji 1189 miliard korun. Návrh zohledňuje zvýšení snížené sazby DPH v příštím roce z deseti na 14 procent a počítá i s platností dalších reformních zákonů připravených koaliční vládou.

Plánovaný schodek 105 miliard korun je o 30 miliard nižší než deficit schválený pro letošní rok.

Příjmy budou slabší o 12 miliard, ekonomika zpomalí

Vláda zřejmě bude muset snížit odhad růstu ekonomiky na příští rok na 1,5 procenta. Dosud počítala s růstem o 2,5 procenta. Stát kvůli menšímu růstu zřejmě bude mít o zhruba 12 miliard korun menší příjmy, než se odhadovalo.

Premiér Petr Nečas (ODS) to řekl před jednáním vlády na středečním setkání se starosty, kteří demonstrovali na podporu změny zákona o rozpočtovém určení daní.

Premiér v debatě se starosty zmínil, že vláda je v situaci, kdy zřejmě bude muset revidovat základní východiska státního rozpočtu.

"Protože dneska už asi všichni tušíme, že příští rok nebude 2,5procentní hospodářský růst. My zřejmě s vysokou pravděpodobností budeme muset revidovat růst na příští rok o jeden procentní bod dolů. To máte v příjmech 12 miliard korun příští rok dolů," řekl Nečas.

Podle neoficiálních informací ale ministerstvo financí žádné zásadní "překopání" rozpočtu nechystá.

Související