Pokud sociální demokraté vyhrají příští volby, slibují zavést jednu pozoruhodnou novinku. Chtějí zřídit speciální loterii a každý, kdo zašle účtenku po nějakém nákupu, bude mít šanci vyhrát cenu. Celá věc má podle stínového ministra financí Jana Mládka především podpořit vydávání účtenek a snížit riziko daňových úniků.

HN: Jak chcete zlepšit výběr daní?

Je třeba říct, že i teď s tím začala Nečasova vláda něco dělat, například začala řešit problém pohonných hmot. Podle nás je jen třeba dělat to daleko intenzivněji. Tedy víc to honit, tlačit, případně rozšířit okruh firem, kde bude nutné poskytnutí jistiny.

A pak je ten druhý konec, a to jsou obchodníci, kteří přesahují hranici pro povinnou registraci k DPH. Oni si ji vždy sníží tak, aby ji měli pod milion, a pak nic neplatí.

Jediná cesta, jak to zarazit, je zavedení registračních pokladen. Bohužel současná vláda má ideologická omezení, protože si na tom udělala politické body. Přestože to po nich teď podnikatelské svazy chtějí, tak se kroutí jak hadi a nechtějí to udělat. Podnikatelské svazy jsou pod těžkým tlakem asijských obchodníků, kteří jsou sice pilní jak včeličky, ale ochotu platit daně tedy nemají velkou.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se