Českoslovenští vojáci před 70 lety poprvé zasáhli do bojů na východní frontě. V bitvě o Sokolovo 8. března 1943 vesnici proti přesile Němců neudrželi. Po sedmdesáti letech se jim to podařilo. Při rekonstrukci bojů je nechal nepřítel vyhrát. S pomocí, která tenkrát nepřišla.

Bitvu u Sokolova minutu po minutě si připomeňte v multimediálním speciálu IHNED.cz ZDE

Řev tankového motoru, štěkání kulometů, palba z kanónů a mohutné výbuchy. Výjev sledují odhadem dvě až tři tisícovky diváků a vše divoce popisuje místní komentátor. Atmosféra skoro jako na sportovním utkání.

Wehrmacht postupně získává převahu a téměř dobývá zákopy. Ovšem navzdory historickým faktům se ze zálohy vyřítí jednotka sovětských gerojů s rudým praporem a bratrům Čechoslovákům pomáhají zahnat fašistickou soldatesku na ústup. Diváci šílí, spojenci vyhráli.

 

Nakonec si týmy všech tří bojujících národů podávají ruce na znamení usmíření. Z reproduktorů zní: "Zloba, závist, zášť, strach a svár, ty ať pominou, ať už pominou...". To česká pěvkyně Táňa Janošová podtrhuje celé gesto. Sympatické, jenom to takhle mohlo být už před sedmdesáti lety.

O rekonstrukci bitvy se v sobotu na Ukrajině postaraly čtyři stovky dobrovolníků, většina z místních vojenských klubů. Realistický souboj sledovaly zhruba tři tisíce diváků.

Přes sto českých a slovenských vojáků, rezervistů a členů historických klubů dorazilo na Ukrajinu v autobusech. Do Sokolova ale stylově napochodovali z 50 kilometrů vzdáleného Charkova. V nočním mrazu si zopakovali cestu, kterou museli v roce 1943 muži a ženy 1. československého praporu pod velením Ludvíka Svobody absolvovat v plné polní. I když...Původní trasa byla tentokrát kvůli organizaci zkrácená na 35 kilometrů.

Zbývá vám ještě 30 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se