Plány Ředitelství silnic a dálnic, že na jaře začne rekonstrukce dálniční tepny D1, dostávají vážné trhliny.

ŘSD totiž oznámilo, že neúspěšné stavební společnosti Eurovia a Habau CZ napadly výsledky tendrů, ve kterých zvítězila sdružení společností Colas CZ a Porr a konsorcium OHL ŽS s Alpine Bau.

Vládní hodnotící komise už vybrala vítěze u všech pěti připravovaných úseků. Vítěze posledních dvou hodlá ŘSD oficiálně oznámit v nejbližších dnech poté, co výsledky rozešle uchazečům.

"Zadavatel (ŘSD) má nyní lhůtu deset dnů na rozhodnutí o vyhovění, nebo nevyhovění námitce," popsala další postup mluvčí ředitelství Martina Vápeníková.

Pokud ŘSD stížnosti neúspěšných uchazečů nevyhoví, mohou se obrátit na antimonopolní úřad. Podání námitek pro ŘSD představuje zdržení minimálně 45 dní. Po tuto dobu podle Vápeníkové organizace nemůže podepsat smlouvu s vítězným uchazečem.

Sdružení firem Colas a Porr zvítězilo v tendru na stavbu úseku mezi Větrným Jeníkovem a  Jihlavou.

Alpine Bau společně s OHL ŽS poté zvítězily v soutěžích na modernizaci dálnice mezi Lhotkou a Velkou Bíteší a rovněž v navazujícím úseku z Bíteše k Devíti křížům.

U posledního jmenovaného úseku, kde konsorcium uspělo s nejnižší cenovou nabídkou 382 milionů korun, stále běží lhůta, po kterou se mohou neúspěšní uchazeči proti rozhodnutí hodnotící komise odvolat, dodala Vápeníková.

O modernizaci dálnice D1 rozhodlo ministerstvo dopravy předloni v červnu v souvislosti s prasklinou na jedné z betonových desek, kde se vytvořil deseticentimetrový schod. Nejvytíženější domácí dopravní tepna je zhruba deset let za svou životností.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist