Jaroslav Zeman, spolumajitel nejstarší české fabriky na hračky Detoa a dlouholetý starosta Albrechtic v Jizerských horách, začátkem února zveřejnil na svém webu ostré prohlášení, v němž ODS přirovnal k Potěmkinově vesnici. „Opustila své vize malého a výkonného státu. Místo toho začleňuje do byrokratických struktur své padlé hrdiny, nevolitelné nýmandy, kamarády kamarádů a všelijaký jinde neuživitelný plebs,“ sepsul Petra Nečase severočeský byznysmen, který, jak sám říká, je ve vysoké politice vlastně náhodou. 

HN: Váš článek vzbudil v ODS, a nejen tam, silný rozruch, od té doby jste se k tomu ale moc nevyjadřoval. Vyznělo to jako váš rozchod s ODS.

Mám tu výhodu, že kandiduji sám za sebe. V Albrechticích si mě vlastně s ODS ani moc nespojují. Vemte si jen to sociální zázemí, ze kterého vycházím – voliči jsou většinou důchodci a já mám v zádech to, co mám, jsem z fabriky. A přesto jsem se dvakrát stal starostou.

HN: Takže budete znovu kandidovat za ODS?

Budu. V zastupitelstvu jsem od roku 2002, první období v opozici jsem trpěl, teď se to srovnalo, peněz je v Albrechticích dost. A to jsem nepočítal s tím, že obhájím mandát a dostanu víc hlasů než prve.

HN: Komunální volby budou příští rok na podzim, nebude pro vás značka ODS přítěží? Řada kolegů starostů to říká, vaše kritika šla také podobným směrem.

Kolegy starosty lituju. S takovými problémy v zádech, které má ODS, to musí být těžké. Mají to jako živnost, nemají cestu zpět, kdežto já to mám jako další starost navíc. Nijak se nevyvyšuju, ale pro mě je to jen další komplikace v životě, pořád něco řešit, někam docházet.

 

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se