Bývalý poslanec ODS Marek Šnajdr byl v pondělí zvolen předsedou dozorčí rady státní společnosti Čepro. Politik, který se ve straně původně specializoval na zdravotnictví, se dostal do dozorčí radě státního podniku v prosinci loňského roku poté, co 7. listopadu odešel ze sněmovny pro nesouhlas s daňovým balíčkem.

Stejně jako Šnajdr, dostal funkci v čele státem ovládané společnosti Český Aeroholding poslanec a bývalý ministr zemědělství Ivan Fuksa. Do dozorčí rady aeroholdingu míří také exsenátor a ministr obrany ODS Alexandr Vondra.

Šnajdr patřil do trojice poslanců za ODS, kteří se na podzim pustili do střetu s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Kvůli svému odporu k vládnímu daňovému balíčku nakonec tito poslanci odešli ze sněmovny, jinak hrozilo, že vláda neustojí hlasování o důvěře, s níž spojila daňové zákony.

Šnajdr a Fuksa nabídku výhodných funkcí přijali, spekulace o tom, že Petr Tluchoř získá místo ve společnosti ČEZ, se zatím nepotvrdily.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová minulý týden uvedla, že jí vadí dobře placená místa ve státních firmách pro bývalé poslance její strany Šnajdra a Fuksu, zmínila také bývalého ministra obrany za ODS Alexandra Vondru.

"To považuju za kompromis, který šel přes čáru, za hranu," uvedla. Podle ní jde o chybu, za kterou se omluvila. Vondra, který odešel z ministerstva loni v prosinci, minulý týden potvrdil, že dostal od premiéra Petra Nečase (ODS) nabídku práce v dozorčí radě Českého Aeroholdingu, a uvedl, že ji přijal.