Policie se bude zajímat o premiéra a předsedu ODS Petra Nečase a také o bývalé "rebelující" poslance ODS Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksu. Advokát Václav Láska na ně totiž podal trestní oznámení pro údajné podplácení a přijetí úplatku.

Podle Lásky šéf kabinetu uplatil exposlance posty ve společnostech s majetkovou účastí státu. Ti funkce přijali a rovněž dle tvrzení spolupracovníka nevládní protikorupční organizace Transparency International porušili zákon.

Nečas oznámení označil za absurdní.

"Trestní oznámení může podat kdokoli na kohokoli. Nicméně tuto věc považuji za naprosto absurdní," reagoval Nečas ve vyjádření, které poskytl jeho mluvčí Michal Schuster.

Šnajdr, Tluchoř a Fuksa složili v listopadu poslanecký mandát kvůli sporům o vládní daňový balíček. Šnajdr byl v prosinci jmenován do dozorčí rady společnosti Čepro, Fuksa k lednu zamířil do čela Českého Aeroholdingu a.s.

Láska upřesnil, že trestní oznámení v pondělí zaslal na Městské státní zastupitelství v Praze.

Trafika za mandát

"Vzdání se mandátu jmenovaných poslanců bylo rozhodující měrou způsobeno příslibem získání významných postů ve společnostech s majetkovou účastí státu. Tento slib jim dal premiér Petr Nečas a na zajištění těchto postů se podílely další osoby včetně například ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09)," uvedl v trestním oznámení.

Upozornil, že skutečnost, že Nečas tento slib poslancům dal, mimo jiné opakovaně potvrdil ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

Tři náhradníci

Šnajdra, Tluchoře a Fuksu ve Sněmovně nahradili poslanci Miroslav Bernášek, Pavel Bohatec a Roman Pekárek. S pomocí jejich hlasů poté vláda prosadila daňový balíček.

Odpor části ODS ke zvyšování daní předtím zapříčinil několikatýdenní vládní krizi a odklad schvalování státního rozpočtu.