Tvůrce pověstného slušovického družstva František Čuba (SPOZ) bude blízkým spolupracovníkem prezidenta Miloše Zemana pro zemědělství a hospodářství. Zeman to řekl při úterním setkání s Čubou, kterého přijal nejprve v restauraci v domě, kde má svou pražskou kancelář.

Čuba je členem Strany práv občanů – Zemanovců, tedy strany, jejímž je Zeman čestným předsedou. Za SPOZ byl loni na podzim zvolen do zlínského krajského zastupitelstva. Slušovické družstvo, které Čuba řídil od roku 1963, bylo označováno za nejdynamičtější podnik tehdejšího Československa. Někdy bývalo označované za "socialistický zázrak".

V Praze se setkal s vřelým přijetím budoucího prezidenta. Zeman navrhl, že se nejprve nají v restauraci, poté ho přijme v kanceláři, kterou má v patře. Ve svém sídle chce s Čubou jednat o několika tématech.

Kdo je František Čuba

Narodil se 23. ledna 1936 v Březové u Slušovic.

V roce 1960 promoval na Vysoké škole zemědělské v Praze.

V letech 1963 až 1990 byl předsedou JZD Slušovice, které změnil v gigant s obratem několika miliard korun.

V roce 1998 mu byl uložen trest odnětí svobody na jeden rok s tříletou podmínkou za nesrovnalosti při privatizaci družstva.

Po odvolání byl v roce 2000 obžaloby zproštěn.

V roce 1993 vstoupil do ČSSD.

Od roku 2010 je členem SPOZ.

V současnosti působí za SPOZ v radě Zlínského kraje.

Čuba je mimo jiné zastáncem vybudování průplavu, který by spojoval Labe, Dunaj a Odru. Vidí v něm šanci pro rozvoj českého průmyslu. Zeman o projektu hovořil před volbami, prý by ho z Hradu podpořil.

"Znamenalo by to vytvoření 60 tisíc pracovních míst a zvýšení protipovodňové ochrany Moravy. Větší část by nám mohla pomoci financovat Evropská unie," řekl serveru iDnes.cz v lednu.

Někdejší šéf slušovického družstva Zemana volil v premiérové přímé volbě českého prezidenta. "Za normálních podmínek může být prezidentem kdokoliv, když všechno funguje normálně. Jestliže ale začínají být problémy, tak se musí volit ten, kdo na to má. A Miloš Zeman na to má," řekl při volbě Čuba.

Vítěz přímé volby prezidenta v úterý pokračuje ve svém pražském úřadování, k němuž se vrátil poté, co se vrátil z týdenního odpočinku na Vysočině. Před Čubou jednal s viceprezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslavem Kalou. Dočasný šéf úřadu po jednání s budoucí hlavou státu uvedl, že Zeman podporuje jeho jmenování prezidentem NKÚ.