Sněmovna se ve středu chystala schválit návrh, který reguluje anonymní akcie. Právě předsedající poslanec Jiří Pospíšil ale hned ráno svým kolegům oznámil, že ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) se z osobních důvodů omlouvá. A jelikož chce u hlasování být, schvalování se musí odložit.

Poslance tato zpráva zaskočila. "Dozvěděli jsme se to až dnes," řekl předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík.

Zároveň ale chápe, že Blažek chce u hlasování být. "Je to třetí čtení a existuje taková nepsaná parlamentní zvyklost, že ministr, který návrh předkládá, by měl u takového jednání být," dodal.

Podle něj se hlasování přesune na pátek nebo na úterý.

Pravděpodobnější je ovšem až příští týden. Jak serveru IHNED.cz sdělila mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová, Blažek bude pryč celý týden. "Pan ministr je v zahraničí. V případě dalšího zájmu svou nepřítomnost zdůvodní sám, až přijede," řekla.

Na doplňující dotaz, kde pan ministr je, odpověděla, že od ní se to rozhodně nedozvíme. Není ani jasné, jestli je na služební, nebo soukromé cestě.

Čechová zároveň dodala, že nepřítomnost ministra Blažka neměla být ničím překvapivým. "Přímo k rukám předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové byla omluva pana ministra z osobních důvodů doručena už 5. února. Čili rozhodně nejde o žádné překvapení pro sněmovnu," doplnila.

Kdo vlastní akciové společnosti

Vládní návrh předpokládá, že firmy budou muset zapsat anonymní akcie do centrálního depozitáře, nebo je uložit v listinné podobě u bank. Pokud by to neudělaly, cenné papíry na doručitele by se změnily na akcie na jméno.

Jinou úpravu ale navrhl šéf rozpočtového výboru Pavel Suchánek (ODS). Chce, aby už vydané anonymní akcie mohly dál existovat. Pokud by se ale taková společnost chtěla ucházet o veřejnou zakázku, musela by své vlastníky odkrýt.

Ministr Blažek v ČT: Chci zrušit vrchní státní zastupitelství. Koudelka text amnestie nepsal - čtěte ZDE

"V případě přijetí zákona v podobě pozměňovacího návrhu pana poslance Suchánka by došlo ke konzervaci dosavadního stavu, který neumožňuje odhalit konečné vlastníky některých akciových společností, a tyto společnosti tak mohou být i nadále nástrojem korupčního jednání," řekl právník Ekologického právního servisu Martin Fadrný.

Suchánek svůj návrh zdůvodňuje nižšími administrativními náklady a tím, že nesnižuje konkurenceschopnost českých akciových společností s akciemi na majitele. Firmy by podle Suchánkovy změny nemohly od příštího roku vydávat akcie na majitele, pokud nebudou zaknihovány nebo imobilizovány.

Ministr Blažek se zastal exministra Kocourka, který "odklonil" miliony korun - čtěte ZDE

V současné době si mohou společnosti vybrat, zda chtějí vydat své akcie na jméno, či anonymně na majitele. Podle ministerstva spravedlnosti toho však lze využít například k praní špinavých peněz.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist