Aby se ulevilo přeplněným věznicím a ušetřily se peníze, chce ministerstvo spravedlnosti posílat odsouzené do domácího vězení už po odpykání poloviny trestu. Ve výjimečných případech i po třetině trestu.

Domů by je nově mohl poslat také ředitel věznice.

Hlavní body z připravené novely představili v úterý ministr Pavel Blažek (ODS) a jeho náměstek Daniel Volák.

Česko se už léta potýká s přeplněností věznic, politici tak hledají cestu, jak ubytovacím kapacitám "ulevit". Pomoci by mělo častější užívaní alternativních trestů. Vedle domácího vězení je to například odebrání řidičského průkazu v případech zanedbání povinné výživy.

Od začátku července do konce listopadu testuje Probační a mediační služba náramky na 25 vězních. Na základě výsledků testování pak ministerstvo spravedlnosti zadá v prosinci výběrové řízení na dodavatele těchto náramků.

"Použitý systém nefunguje na principu GPS, protože by byl příliš drahý. GPS je jako mercedes, my se musíme spokojit s octavií," přirovnal použitou technologii náměstek Daniel Volák.

Pilotní projekt ministerstvo stál zhruba půl milionu korun. Při 25 vězních tak domácí vězení vychází jen na 165 korun denně. Volák dokonce počítá s ještě nižší cenou, až náramky ministerstvo bude používat dlouhodobě.

Blažek: Náramky vyjdou na desítky milionů

"Jestliže se budeme pohybovat v jednotkách stovek a tisíc vězňů, pak by mělo dojít k dramatickému a zásadnímu snížení celkové ceny," dodal Volák.

Uvedl, že zavedení domácího vězení v roce 2010 ušetřilo 73 milionů korun. Kontrolní náramky by měly ušetřit ještě více.

"Náramky určitě nebudou stát více než desítky milionů korun," odhadl pro IHNED.cz ministr Blažek.

Ministerstvo spravedlnosti si od připravovaných změn slibuje snížení počtu vězňů, kterých je v českých věznicích přes 23 tisíc. Jejich kapacitu totiž celkový počet překračuje o zhruba dva a půl tisíce.

"V ukazateli počtu vězňů na sto tisíc obyvatel je Česko na posledním místě v Evropě," přiznal generální ředitel Vězeňské služby Jiří Tegler.

V plánu má snížení počtu vězňů až na 17 tisíc. Kdy se tak stane, ale nedokázal odhadnout.