Poslanecké kluby vybírají své kandidáty na prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Klub TOP 09 a Starostů navrhl někdejší náměstkyni ministra financí Danu Trezziovou, klub KSČM nominoval svého poslance Vladimíra Koníčka. Sociální demokraté jako svého kandidáta vybrali ve středu odpoledne současného viceprezidenta úřadu Miloslava Kalu, občanští demokraté navrhují svoji kolegyni Zdeňku Horníkovou.

Předseda klubu ČSSD Jeroným Tejc ještě dopoledne nechtěl prozradit, koho na klubu navrhne. Řekl však, že kandidátem ČSSD by neměl být člověk, který sedí v poslanecké lavici, a že půjde o kandidáta, který je již s problematikou kontroly obeznámen. Kala byl až do roku 2008 poslancem ČSSD. Stál mimo jiné v čele mandátového a imunitního výboru.

Místo šéfa NKÚ je neobsazeno od loňského února, kdy v čele úřadu skončil kvůli pravomocnému odsouzení František Dohnal. Soud ho potrestal za to, že odmítl vydat kontrolnímu orgánu Sněmovny podklady umožňující audit hospodaření NKÚ. Úřad nyní prozatímně řídí právě Kala. Prezidenta NKÚ volí Poslanecká sněmovna a do funkce ho jmenuje prezident. Funkční období šéfa NKÚ je devět let.

"Na paní Daně Trezziové se poslanecký klub TOP 09 a Starostové shodl jednomyslně," řekl ČTK jeho předseda Petr Gazdík. "Zatím jsme od našich koaličních partnerů i od opozice neslyšeli vhodnějšího kandidáta, který by vyhovoval našim kritériím," dodal. Podle něj musí jít o politicky neaktivního člověka a uznávaného odborníka s mezinárodním renomé.

Poslanec Koníček, jehož navrhuje KSČM, v minulém volebním období vedl sněmovní kontrolní výbor. KSČM ho na prezidenta NKÚ nominovala již při loňské volbě.

Server Česká pozice napsal, že mezi zvažovanými jmény jsou i bývalý jihočeský hejtman za ODS Jan Zahradník, ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslav Vaněk a zástupce kancléře prezidenta Petr Mužák.

Poslanecký klub ODS se rozhodl navrhnout na prezidentku úřadu svoji poslankyni Zdeňku Horníkovou. Horníková působí ve Sněmovně v tomto volebním období jako místopředsedkyně kontrolního výboru. Podle zdrojů z ODS je snahou zvolit nového prezidenta NKÚ tak, aby ho do funkce jmenoval ještě současný prezident Václav Klaus, nikoli jeho nástupce Miloš Zeman.