Zhruba před rokem jej Česko odmítlo, nyní je znovu na stole. Fiskální pakt EU, který předpokládá, že členské státy unie zavedou do svého práva povinnost mít v ekonomicky příznivých časech přebytkové nebo vyrovnané státní rozpočty.
Koaliční strana TOP 09 totiž v úterý požádala, aby se Česko ještě letos k paktu připojilo. A její místopředseda a ministr financí Miroslav Kalousek pohrozil, že strana jinak nepodepíše chystanou novou koaliční smlouvu s partnery ODS a LIDEM.
„Chceme dát jasný signál, že patříme do Evropy, že nejsme potížisté,“ řekl po schůzi vedení TOP 09. „TOP 09 proto bude požadovat, aby v koaliční smlouvě ODS, TOP 09 a LIDEM byl obsažen závazek vlády připojit se k této smlouvě na úrovni EU ještě v roce 2013,“ uvedlo vedení TOP 09.
Chce TOP 09 pryč z koalice?
Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg prohrál ve finále prezidentské volby s Milošem Zemanem o zhruba půl milionu hlasů. Vyvolal ale ohromnou vlnu podpory hlavně mezi mladými lidmi a městským obyvatelstvem. Kalousek vzápětí po volbě prohlásil, že Schwarzenberg by mohl být klidně i premiérem.
Jeho úterní požadavek tedy vyvolal dohady, zda chce TOP 09 z popularity svého předsedy těžit a hledá záminku pro odchod z koalice.
„Doufám, že TOP 09 nechce vyvolat třenici v koalici a svézt se na fenoménu po prezidentských volbách, když v nedělním televizním pořadu Kalousek řekl, že by Karel Schwarzenberg měl být premiérem,“ reagoval na požadavek TOP 09 místopředseda občanských demokratů Martin Kuba.
Schwarzenberg ovšem později uklidňoval, že jeho strana vládu rozbít nechce. Když se prý koalice neshodne, povládne zkrátka bez zrevidované koaliční smlouvy.
"Žádná ultimáta nedáváme. Každá strana má nějaké přání. ODS má své přání, LIDEM má své přání a my máme taky své přání," prohlásil v České televizi.
Přeskupí se síly na pravici?
Politolog Tomáš Lebeda podotýká, že k uzavření nové koaliční smlouvy není z ústavního hlediska důvod. Vládní strany se jen dohodly, že ji chtějí. A vidí smlouvu jako rozhodnutí, zda je pro strany koalice výhodnější ve vládě setrvat do konce volebního období, nebo podstoupit předčasné volby.
"Někomu například z TOP se teď může zdát, že aktuálně je pro ně větší prioritou mít větší převahu uvnitř pravice než dosáhnout nějakého zásadně dobrého výsledku proti levici, ale jsou to jen spekulace," řekl pro IHNED.cz.
Fiskální pakt kritizovala hlavně ODS
„Myslím, že to je příprava před jednáním. A já doufám, že u kulatého stolu, kde se bude u nové koaliční smlouvě jednat, tak všichni budou muset ustupovat a dělat kompromisy,“ řekl pro server IHNED.cz místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).
Předsedkyně LIDEM Karolína Peake jeho přijetí také nepovažuje za nutné, hlavně proto, že Česko zatím nezavedlo euro. Dodala, že chce-li TOP 09 otevřít při jednání o koaliční smlouvě prostor pro nová témata, má nejmenší koaliční partner také přichystané požadavky.
Změní nálada na Hradě postoj k fiskálnímu paktu?
Návrh fiskálního paktu počítá s tím, že státy EU do svého práva zavedou pravidlo, že by jejich strukturální rozpočet měl být v podstatě vyrovnaný nebo v přebytku. Povolen bude u strukturálního rozpočtu deficit do výše 0,5 HDP dané země. Pakt reaguje na nynější finanční problémy, v nichž se v současnosti EU zmítá.
TOP 09 už loni při podpisu paktu kritizovala rozhodnutí zůstat mimo a tvrdila, že poškozuje Česko. Premiér Petr Nečas (ODS) zdůvodňoval odmítavý postoj tím, že koalice nenalezla shodu. Politický konsensus podle něj chyběl i kvůli odporu prezidenta Václava Klause. Toho ovšem na Hradě vystřídá už 8. března Miloš Zeman, který se prohlašuje za eurofederalistu.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist