Vědcům v brněnském Středoevropském technologickém institutu CEITEC jsou nově k dispozici nejsilnější spektrometry ve střední a východní Evropě. Ty jsou zároveň osmým zařízením svého druhu na světě.

Spektroskopie dává vědcům nové možnosti, jak pozorovat biomolekuly, tedy proteiny nebo nukleonové kyseliny, a jejich chování v živých organismech.

Využívá se přitom toho, že jádra některých atomů mají vlastní magnetický moment, tedy že se chovají podobně jako střelka na kompasu.

„Když vzorek vložíme do spektrometru, jádra se nám zorientují podél magnetického pole. K tomu, aby se jádra natočila, je však potřebná jiná energie pro každý atom v dané molekule,“ popisuje princip spektroskopie nukleární magnetické rezonance Radovan Fiala z Centra strukturní biologie, pod které patří nově otevřené pracoviště.

Vědci podle naměřené energie zjišťují, jak jsou atomy v molekule uspořádané, jak se vůči sobě pohybují nebo kolik mají mezi sebou prostoru. To jim dává detailní pohled na procesy v živých organismech i inspiraci pro farmaceutický průmysl.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.