Bývalý poslanec Petr Wolf (dříve ČSSD), který má jít na šest let od vězení za zneužití státní dotace, nepřevzal výzvu k nástupu trestu. Tento týden požádal Krajský soud v Ostravě o čtyřtýdenní odklad nástupu, což předseda senátu hned zamítl.

"Nyní budeme postupovat standardně v souladu s trestním řádem," řekla mluvčí soudu Lucie Böhmová s tím, že se k dalšímu postupu nemůže blíže vyjádřit.

Internetový server iDnes dnes uvedl, že soud má několik možností: může odeslat další obsílku, ale také například požádat o policejní eskortu, které by bývalého politika doprovodila do vězení.

Soud uznal Wolfa vinným, že podvedl ministerstvo životního prostředí, od kterého dostal dotace na základě nepřesných, zkreslených a lživých informací.

Ostravský krajský soud bývalému poslanci uložil pět let vězení a pokutu milion korun. Vrchní soud v Olomouci trest Wolfovi zpřísnil na šest let vězení a pokutu pět milionu korun.

Politik chce podat dovolání

Odsouzena byla i Wolfova manželka, k podmínečnému tříletému trestu a pokutě milion korun. Na svých internetových stránkách Wolf uvedl, že rozhodnutí soudu považuje za nesprávné a nespravedlivé a prostřednictvím svého obhájce podává dovolání k Nejvyššímu soudu.

Böhmová uvedla, že Krajský soud v Ostravě doručoval Wolfovi rozhodnutí odvolacího soudu spolu s výzvou k nástupu trestu už dvakrát, a to prostřednictvím České pošty.

"Ve druhém případě na žádost samotného odsouzeného zaslanou prostřednictvím obhájce s tím, že si prvně zasílanou písemnost nemohl z časových důvodů převzít. Nicméně i ve druhém případě se zásilka vrátila soudu zpět, neboť si ji odsouzený nevyzvedl v úložní době," uvedla mluvčí soudu.

Osobní záležitosti nejsou omluva

Toto pondělí pak krajský soud dostal Wolfovu žádost o odklad k zařízení osobních záležitostí pracovního a rodinného charakteru. Předseda senátu žádosti nevyhověl s odůvodněním, že odsouzený byl loni 16. října přítomen vyhlášení rozsudku u Vrchního soudu v Olomouci.

"Odsouzený měl tedy od uvedeného data dostatek prostoru k zařízení osobních záležitostí a podle názoru soudu odsouzený rovněž záměrně nepřebírá písemnosti soudu," uvedla Böhmová.

Doplnila, že ani zákon neumožňuje poskytovat lhůtu k vyřízení osobních záležitostí, pokud je výkon trestu nařízen později než po měsíci od právní moci rozsudku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist