Bývalý poslanec Petr Wolf (dříve ČSSD), který má jít na šest let od vězení za zneužití státní dotace, nepřevzal výzvu k nástupu trestu. Tento týden požádal Krajský soud v Ostravě o čtyřtýdenní odklad nástupu, což předseda senátu hned zamítl.

"Nyní budeme postupovat standardně v souladu s trestním řádem," řekla mluvčí soudu Lucie Böhmová s tím, že se k dalšímu postupu nemůže blíže vyjádřit.

Internetový server iDnes dnes uvedl, že soud má několik možností: může odeslat další obsílku, ale také například požádat o policejní eskortu, které by bývalého politika doprovodila do vězení.

Soud uznal Wolfa vinným, že podvedl ministerstvo životního prostředí, od kterého dostal dotace na základě nepřesných, zkreslených a lživých informací.

Ostravský krajský soud bývalému poslanci uložil pět let vězení a pokutu milion korun. Vrchní soud v Olomouci trest Wolfovi zpřísnil na šest let vězení a pokutu pět milionu korun.

Politik chce podat dovolání

Odsouzena byla i Wolfova manželka, k podmínečnému tříletému trestu a pokutě milion korun. Na svých internetových stránkách Wolf uvedl, že rozhodnutí soudu považuje za nesprávné a nespravedlivé a prostřednictvím svého obhájce podává dovolání k Nejvyššímu soudu.

Böhmová uvedla, že Krajský soud v Ostravě doručoval Wolfovi rozhodnutí odvolacího soudu spolu s výzvou k nástupu trestu už dvakrát, a to prostřednictvím České pošty.

"Ve druhém případě na žádost samotného odsouzeného zaslanou prostřednictvím obhájce s tím, že si prvně zasílanou písemnost nemohl z časových důvodů převzít. Nicméně i ve druhém případě se zásilka vrátila soudu zpět, neboť si ji odsouzený nevyzvedl v úložní době," uvedla mluvčí soudu.

Osobní záležitosti nejsou omluva

Toto pondělí pak krajský soud dostal Wolfovu žádost o odklad k zařízení osobních záležitostí pracovního a rodinného charakteru. Předseda senátu žádosti nevyhověl s odůvodněním, že odsouzený byl loni 16. října přítomen vyhlášení rozsudku u Vrchního soudu v Olomouci.

"Odsouzený měl tedy od uvedeného data dostatek prostoru k zařízení osobních záležitostí a podle názoru soudu odsouzený rovněž záměrně nepřebírá písemnosti soudu," uvedla Böhmová.

Doplnila, že ani zákon neumožňuje poskytovat lhůtu k vyřízení osobních záležitostí, pokud je výkon trestu nařízen později než po měsíci od právní moci rozsudku.