Senátor Tomio Okamura už do přímé volby prezidenta České republiky s největší pravděpodobností nezasáhne.  Ústavní soudci nevyhověli jeho žádosti na odklad voleb a jejich termín nepozastavili. První kolo se tak uskuteční 11. a 12. ledna 2013.

Jeho stížností se ale soudci budou nadále zabývat. Do kdy rozhodnutí padne, není jasné.

Názor Petra Honzejka

Ulevilo se hlavně Zemanovi a Fischerovi. Čím déle by se volby odkládaly, tím víc by rostla pravděpodobnost, že se jejich dosavadní náskok v preferencích rozplyne. Fischer by čelil stále intenzivnějším útokům à la členství v Lidových milicích, Zeman by pravděpodobně neudržel figuru dobrotivého lidového vladaře.

Celý text Petra Honzejka ZDE

Ústavní stížnosti ostatních tří kandidátů - Jiřího Kessnera, Anny Kašné a Petra Cibulky, soudci zamítli. "Tam je rozhodnutí konečné," potvrdil generální sekretář soudu Tomáš Langášek.

"Teď musíme čekat jako oběti na další rozhodování Ústavního soudu. Pokud by soudci dospěli k závěru, že byla porušena ústava, tak nevím, zda budeme žít s tím, že tady bude pět let protizákonně zvolený prezident," uvedla Okamurova advokátka Klára Veselá Samková.

Okamura jako nestranický kandidát shromáždil více než 50 tisíc podpisů, ale po odpočtu neplatných hlasů klesl pod stanovenou hranici a vnitro jej do přímé volby nepustilo. Nevyhověl mu ani Nejvyšší správní soud.

V ústavní stížnosti Okamura žádal odklad voleb a zrušení ústavní podmínky stanovených podpůrných podpisů pro nezávislé kandidáty a několika pasáží v prováděcím zákoně.

Soudci byli jednotní

Ústavní soudci se sice už v minulosti nechali slyšet, že kvalita zákona o volbě prezidenta včetně prováděcích zákonů je sporná, volby přesto proběhnou. Kdyby se nakonec rozhodli vyhovět jeho návrhům na zrušení části Ústavy a prováděcího zákona k přímé volbě, museli by vyřešit dopad případného nálezu na uskutečněnou volbu.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.