Cesta senátora Tomia Okamury do Brna měla 27. prosince jediný cíl: zvrátit rozhodnutí Nejvyššího správního soudu a ministerských úředníků, kteří jej vyřadili z boje o prezidentský úřad.

Na podatelně Ústavního soudu odevzdal stížnost, v níž upozorňuje za nezákonný postup.

"Ten zákon je paskvil, který popírá demokratické principy, není ústavní. Pro mne je podstatné, aby prezidentská volba byla důvěryhodná, nezpochybnitelná a kontrolovatelná," uvedl Okamura.

Senátor chce po ústavních soudcích v první řadě posunout termín prezidentské volby, který je stanoven na 11. a 12. ledna 2013. Žádá proto, aby se jeho stížností zabývali přednostně.

"Chceme, aby ze zákona byla například vypuštěna nutnost získání 50 tisíc podpisů pod petiční archy a zrušeny i prováděcí vyhlášky," poznamenala Okamurova advokátka a další neúspěšná kandidátka na prezidentský úřad Klára Samková.

Tlak na rychlé rozhodnutí

Ústavní soudci už dříve avizovali, že se budou snažit rozhodnout o všech případných stížnostech, které souvisejí s prezidentskou volbou, co nejrychleji.

Klaus o volbě hlavy státu: Když jsme byli bez prezidenta, konec světa nenastal - čtěte ZDE

Slovenští politici v českém prezidentském souboji fandí Zemanovi a Schwarzenbergovi - čtěte ZDE

Reakce protikandidátů

Jana Bobošíková, Suverenita:

Vzhledem k tomu, že je moje kampaň už narušena neoprávněným a nezákonným vyřazením, tak to pro mne nebude znamenat výraznější finanční ztráty. Nemám za zády sponzory, kteří by mi dýchali na záda, kdy už ta volba bude.

Na termín voleb nemám názor, očekávám, co se stane. Sama se neodvažuji nic předpovídat.

Přemysl Sobotka, ODS:

Pokračuji v kampani tak, jak je naplánovaná. Výsledek Ústavního soudu nedokážu odhadnout, ale předpokládám, že se volby uskuteční v řádném termínu.

Hana Burianová, ředitelka PR Miloše Zemana:

Ještě jsme neměli možnost si přečíst ústavní stížnost pana Okamury. Dnes budu mluvit se členy volebního výboru. Poté, co dokument prostudujeme, rozhodneme se.

Vladimír Franz, nezávislý

Ústavní soud musí posoudit, zda jsou pochybení natolik fatální, že je možné (i vzhledem k celkové situaci ve společnosti) dráždit za každou cenu hada bosou nohou.

Pro mě se toho tolik nemění. Budu moci ještě lépe a víc přemýšlet, protože podnětů je hodně.

"O půlnoci počítač vygeneruje jméno soudce-zpravodaje, který bude mít stížnost na starosti. Všechny stížnosti týkající se prezidentské volby budou projednány celým plénem, to znamená 13 soudci," uvedla mluvčí soudu Jana Pelcová.

Zda se soudci budou Okamurovou stížností zabývat přednostně, bude rovněž záležet na rozhodnutí pléna. Konkrétní lhůta, dokdy musí rozhodnout, stanovena není. "Je jasné, že se tomu bude soud věnovat intenzivně, ale vzhledem k tomu, že do konce roku zbývají jen dva pracovní dny, lze rozhodnutí očekávat až v příštím roce," dodala Pelcová. Ústavní soud může teoreticky volby odložit, aby získal více času. Dokud to však soudci neudělají, vyhlášený termín zůstává v platnosti.

Nejvyšší správní soud stížnost zamítl

Okamuru z přímé volby prezidenta vyřadilo ministerstvo vnitra, protože po odpočtu neplatných hlasů klesl pod zákonnou hranici 50 000 podpisů. Okamura se pak neúspěšně bránil u Nejvyššího správního soudu.

Rozhodnutí vnitra a Nejvyššího správního soudu už dříve začal studovat analytický odbor Ústavního soudu, který shromažďuje soudcům podklady.

Už před Vánocemi dostal Ústavní soud dvě stížnosti, které souvisejí s přímou volbou prezidenta. Jednu podal Jiří Kesner z Kolína, jehož ministerstvo vnitra pro přímou volbu prezidenta nezaregistrovalo. Předložil jen 54 podpisů. Soud se zabývá také stížností Zbyška Dřevojana ze Znojma, jenž požádal o přezkoumání právní úpravy přímé volby prezidenta.