Prezidentský kandidát a expremiér Miloš Zeman se obává, že kvůli amnestii mohou uniknout trestu i tuneláři. Pokud by se stal prezidentem, neudělil by prý amnestii na začátku ani na konci svého mandátu.

Amnestii, kterou na Nový rok vyhlásil prezident Václav Klaus, kritizovala už ve středu i většina ostatních prezidentských kandidátů.

"Já jsem měl k projevu prezidenta Václava Klause jednu výtku, a to právě pochybnosti o vyhlášené amnestii. Mám totiž obavy, že tato amnestie se může týkat i lidí, kteří jsou dlouhodobě vyšetřováni pro závažnou ekonomickou kriminalitu, a já nesouhlasím s tím, že by tuneláři měli uniknout zaslouženému trestu. Jak jsem již několikrát řekl, v případě mého zvolení žádná amnestie nepřichází v úvahu. Ani na začátku, ani na konci mého funkčního období," sdělil Zeman.

Ke Klausově milosti mají výhrady i ostatní prezidentští kandidáti.

Také další z favoritů volby Jan Fischer tvrdí, že by v prezidentském úřadu amnestie nevyhlašoval.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, prezidentský kandidát ČSSD Jiří Dienstbier a europoslankyně Zuzana Roithová ostře kritizovali to, že amnestie zřejmě osvobodí od trestu i lidi, kteří figurovali ve velkých skandálech spojených s tunelováním či korupcí.

Klaus: Nechtěl jsem gesto

Klaus ve čtvrtečním rozhovoru pro Mladou frontu Dnes uvedl, že nechtěl dělat amnestii jako pouhé formální gesto, které se nikoho nedotkne. O jejím rozsahu prý zhruba věděl, ale přesná čísla nikdo neznal.

"V žádném případě nešlo a nemohlo jít o jednotlivce. Myslím, že by bylo naprostou chybou, kdybych znal konkrétní případy a podle toho rozhodoval. Ani jeden konkrétní případ jsem neměl na mysli a nezkoumal jsem ho," uvedl.

Mizí svědkové, přetváří se paměť

Prezident obhajoval i své rozhodnutí zastavit trestní řízení v případě, že trvala více než osm let. Připomněl, že podle Evropského soudu pro lidská práva se za nepřiměřenou délku řízení považuje doba delší než šest let.

"Trvá-li řízení osm a více let, nelze už mluvit o spravedlnosti. Mizí svědkové, čas přetváří lidskou paměť a tak dále," uvedl Klaus.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist