Již počtrnácté uspořádala komunita Sant´Egidio oběd pro téměř tři stovky bezdomovců, uprchlíků, seniorů, lidí postižených i osamělých.

Ke stolu s nimi usedl pražský arcibiskup Dominik Duka. Všem popřál, aby přes veškerou nepřízeň a zimu měli alespoň trošku radosti v srdci a také odvahu poprat se s těžkostmi, které kolem nich jsou.

"Ať vám bůh dá pocit, že je s vámi, a pomůže, abyste našli své místo," řekl. Všem požehnal a připil si s nimi sklenkou šampaňského.

Hosté zasedli v poledne tradičně ke stolům v sále kardinála Berana v Arcibiskupském paláci na Hradčanech a letos poprvé také v sále kapucínského kláštera na Loretánském náměstí.

Jako tradičně se podávala polévka s játrovými knedlíčky, svíčková, pečená kachna či kuře se zelím a knedlíkem. Jako dezert pak vánoční cukroví a ovoce.

Každý host dostal speciálně pro něj připravený vánoční balíček. Někdo v něm našel bundu, jiný ponožky či teplou šálu a všichni hygienické potřeby.

O hosty se staralo kolem 60 dobrovolníků, někteří servírovali menu, jiní usedli za slavnostně prostřený stůl spolu s hosty.

Na Štědrý den a Boží hod dostali rybí polévku a vánočku také bezdomovci na lodi Hermes. Ubytovnu navštěvuje pravidelně už od roku 2008 manželka prezidenta Livia Klausová a předává jim drobné dárky.

"Pro mnohé je to smutné období, a proto se jim v těchto dnech chceme více věnovat a mluvit s nimi o jejich problémech a dát jim psychickou podporu," shrnul ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

Související