Miloše Zemana ani Jiřího Dientsbiera komunisté nakonec veřejně nepodpořili, teď je o to žádá Jana Bobošíková.

Předsedovi KSČM Vojtěchu Filipovi napsala dopis, ve kterém ho žádá o možnost představit svoji představu o působení v roli hlavy státu. Ve středu o tom informoval David Štěpán, mluvčí strany Suverenita, jejíž je Bobošíková předsedkyní.

Prezidentští kandidáti Zeman i Dientsbier žádali o podporu KSČM už koncem listopadu, kdy přišli na zasedání jejího výkonného výboru. V té době byla Bobošíková postavena mimo hru o post prezidenta, minulý týden jí ale Nejvyšší správní soud vrátil. Komunisté se nakonec rozhodli nedat jmenovité doporučení, ale svým voličům poradili dát přednost levicovým kandidátům.

V dopise Filipovi Bobošíková uvádí, že není levicovou političkou, ale zastává individualismus a soukromé vlastnictví, tržní hospodářství a sociální pomoc pouze těm, kteří si nemohou pomoci sami.

"V čem jsme si však názorově velmi blízko, jsou některé otázky zahraniční politiky, zejména vývoj v Evropské unii a s ním spojené oklešťování naší státní suverenity na základě dokumentů jako Lisabonská smlouva. Společnou řeč nacházíme rovněž v odmítání nároků, vycházejících z popření uspořádání Evropy po druhé světové válce," píše předsedkyně strany Suverenita. Komunistický program má s tím jejím podle ní i další společné body.

Kandidovala jsem i za vás

Bobošíková komunistům také připomněla, že při poslední, tehdy ještě parlamentní, volbě hlavy státu, byla v jedné z volebních fází právě prezidentskou kandidátkou KSČM. "Ostatně tyto mé názory byly tmelícím prvkem s Vaší stranou jak při mém působení v Evropském parlamentu, tak při volbě prezidenta České republiky v roce 2008, ve které jsem byla kandidátkou Vaší strany," uvedla v dopise. Zároveň dodala, že "na rozdíl od jiných kandidátů nemá potřebu KSČM a její voliče nijak ostrakizovat a zlehčovat".

Průzkumy zatím za největší favority považují expremiéry Jana Fischera a Miloše Zemana. Přímá volba Klausova nástupce se uskuteční v polovině ledna příštího roku.