Odmítnutým kandidátům na prezidenta končí ve středu lhůta na odvolání k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS).

Na soud se obrátilo sedm uchazečů o křeslo prezidenta, které ministerstvo vnitra z boje o Hrad vyřadilo, a to hlavně kvůli nedostatečnému počtu platných podpisů pod jejich nominací.

Do úterka soud obdržel podání od podnikatele a senátora Tomia Okamury, advokátky Kláry Samkové, bývalého disidenta Petra Cibulky, právníka Karla Světničky a dvě stížnosti Jiřího Kesnera.

Ekonom Vladimír Dlouhý podal stížnost proti postupu ministerstva ve středu ráno. Bývalá europoslankyně Jana Bobošíková se pak přidala odpoledne. Oba spolu s Okamurou odevzdali archy s více než 50 tisíci podpisy a vytýkají ministerstvu způsob započítávání chybných údajů v peticích.

Odvolání je třeba doručit do brněnského sídla soudu do 16 hodin. Ve stejnou dobu chce Bobošíková v Praze zveřejnit své kroky v souvislosti s odmítnutím své nominace.

Sedmičlenný volební senát NSS o podaných stížnostech musí rozhodnout do 13. prosince. Stěžovatelé se poté mohou případně obrátit ještě na Ústavní soud, který žádnou lhůtu k rozhodnutí nemá.

Sedmičlenný volební senát musí rozhodnout o všech stížnostech do 13. prosince. Poté se mohou stěžovatelé případně obrátit ještě na Ústavní soud, který žádnou lhůtu k rozhodnutí nemá.

První kolo přímé volby prezidenta se má podle plánu konat v pátek a sobotu 11. a 12. ledna 2013.