Přímá prezidentská volba může být napadena nejen u Nejvyššího správního soudu, ale i u Ústavního soudu. A to je větší problém, protože tento soud nemá na rozdíl od NSS žádné rozhodovací lhůty.

S krátkými lhůtami, které pro přímou volbu prezidenta nastavila ústava, prováděcí zákon už příliš udělat nemohl, říká ústavní právník Jan Kysela z Univerzity Karlovy v Praze.

"Navíc Ústavní soud je mimo rámec prováděcího zákona, a tím pádem se do časových limitů nevejde. S tím zákon také nemohl hnout," vysvětluje Kysela poté, co se pátečním vyřazením kandidátů Jany Bobošíkové, Vladimíra Dlouhého a Tomia Okamury rozhořel spor o metodiku odečtu neplatných hlasů na petičních arších jednotlivých kandidátů.

Ministerstvo vnitra chybné podpisy ze dvou kontrolních vzorků sčítalo, místo aby je zprůměrovalo. To vyřazeným kandidátům vadí a zvažují žaloby.

Jaké jsou problémy v obsahu zákona?
Je asi pravda, že pokud si někdo četl návrh ještě před přijetím, tak zrovna třeba ustanovení o tom, jak se bude nakládat s petičními listinami, jak se budou ověřovat podpisy, mohla vzbuzovat určitou pochybnost. Jestli je všichni čtou stejným způsobem, jestli nemohou vznikat nějaké pochyby. A pak je tam druhý okruh problémů, které souvisejí s financováním volební kampaně. Není totiž úplně jasné, za jakou dobu se vlastně mají volební limity sčítat.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.