Přestože cítí křivdu, nechce se vyřazená prezidentská kandidátka Jana Bobošíková ukvapit s žalobou k Nejvyššímu správnímu soudu. K takovému kroku je sice podle svých slov připravena, v pondělí ale prohlásila, že napřed chce zkusit vše řešit mimosoudní cestou, aby nezdržovala přímou volbu.
Bobošíková proto vyzvala ministerstvo vnitra, aby opravilo "zjevné chyby" při počítání platných hlasů na petičních arších, které každý kandidát potřeboval pro registraci pro prezidentskou volbu.
Od úředníků očekává, že budou jednat neprodleně. "Ihned," uvedla Bobošíková. Tlačí ji totiž čas. Pokud by se rozhodla pro podání žaloby k soudu, musí tak učinit nejpozději v úterý.
Jenže ministerstvo jí vzkázalo, že nic opravovat nebude a počká až na případné rozhodnutí soudu. "Postup měnit nemůžeme, musíme vyčkat na rozhodnutí soudu," řekl serveru Lidovky.cz Václav Henych, ředitel ministerského odboru všeobecné správy, který na kontrolu petičních archů dohlížel.
Velká šance u soudu
Když se Bobošíková na soud obrátí, má podle mnoha odborníků a ústavních právníků velkou šanci uspět.
Už v pátek, kdy ministerstvo vnitra oznámilo, že Bobošíkovou, ekonoma Vladimíra Dlouhého a senátora Tomia Okamuru do přímé volby nezaregistrovalo, totiž experti upozornili na to, že úředníci použili při kontrole chybovosti petičních archů s podpisy takovou metodiku, která kandidáty znevýhodnila. Místo zprůměrování chyb ze dvou kontrolních vzorků použili jejich součet.
Ve výsledku tak kandidátům odečetli více neplatných hlasů.
Zatímco Okamurovi ani Dlouhému by ani výpočet průměrem nepomohl, Bobošíková by po přepočítání získala více než zákonem požadovaných 50 tisíc podpisů lidí a měla by nárok kandidovat na prezidenta.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist