Klíčová svědkyně v případu exhejtmana Davida Ratha Ivana Salačová figuruje mezi 15 osobami, které na začátku tohoto týdne protikorupční policie obvinila kvůli zmanipulovanému losování veřejných zakázek.

V nové aféře, o níž policie informovala ve středu, obvinění údajně upravili 11 zadávacích zařízení pro veřejné zakázky, takzvané elektronické losovačky. Kompletně zmanipulovat se jim však podařilo pouze tři tendry, informoval policejní mluvčí Jaroslav Ibehej. Škodu kriminalisté spočítali na 33 milionů korun.

Salačová o novém obvinění hovořit odmítá. "To já vůbec nechci řešit, nechci se o tom bavit, zeptejte se mého advokáta," reagovala na dotaz Lidových novin, které informaci o novém obvinění Salačové přinesly.

Policie jména aktérů nového případu zatím zveřejnit odmítla. "Obvinění měli použít nepřípustným způsobem upravená elektronická losovací zařízení v celkem 42 případech. Trestnou činnost se zatím podařilo prokázat v 11 z nich," uvedl Ibehej.

Policie skupinu obvinila z trestných činů sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, poškození finančních zájmů EU a dotačního podvodu - částečně i ve stadiu pokusu. Za to jim hrozí až deset let vězení.

Salačová dosud figurovala výhradně v kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha jako spoluobviněná, jejíž výpověď výrazně posunula celý případ k obžalobě.