Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil za netransparentní losování v osmi výběrových řízeních pokuty v celkové výši 3,15 milionu korun.

Pokuty mají zaplatit Povodí Vltavy, města Šternberk, Kostelec nad Labem, jihočeský krajský úřad, Správa silnic Olomouckého kraje nebo obce Cítov na Mělnicku a Svijany na Liberecku.

Nejvíc má zaplatit Povodí Vltavy, za chyby ve dvou případech celkem milion korun. 

 

"Byla to jediná losovačka, kterou jsme použili, zákon to v té době nezakazoval. Navíc se v našem případě neprokázalo, že by to bylo zmanipulované nebo ovlivněné losování," prohlásil svijanský starosta Petr Lelek.

Obec losování použila při výběru dodavatele kanalizace. Kvalifikační předpoklady splnilo 23 přihlášených firem, z nich počítač vybral za přítomnosti notáře pět, které na základě projektové dokumentace zpracovaly nabídku.

"Z nich jsme pak vybrali tu nejlevnější - Imstav s cenou 15 milionů korun," dodal starosta. Obec se podle něj ničeho nedopustila, a proto se proti rozhodnutí brání.

Chyby ÚOHS našel i v tendrech pražského magistrátu a obce Neumětely. "V těchto případech nebyla ještě uzavřena s vybraným uchazečem smlouva a zadávací řízení mohlo být zrušeno," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Většina rozhodnutí není dosud pravomocná a může být proti nim podán rozklad. Udělaly to již obce Cítov a Svijany. Naopak Neumětely na Berounsku se proti verdiktu úřadu neodvolaly.

Program manipulátorům na míru

Úřad se případy začal zabývat na základě podnětu od policie, která upozorňovala na možnou manipulaci při omezování počtu zájemců o zakázku prostřednictvím elektronického losování. Ve všech případech byly na provedení losování najaty společnosti Kleris CZ a.s. nebo Inženýrské služby Hradec Králové, s.r.o. K losování byl použit notebook s losovacím programem, jenž běžel v prostředí Uniface.

Podle odborného posudku pořízeného policií losovací zařízení nebylo zabezpečené proti zmanipulování výsledků losování. Podle Rafaje bylo naopak cíleně vytvořeno způsobem, který ovlivňování výsledků umožňuje.

"Organizátoři losování mohli pomocí předem nastaveného souboru s identifikačními čísly jednotlivých subjektů nastavit, kteří uchazeči budou systémem vylosováni," uvedl Rafaj.

Kauza CzechInvest: O podezřelou zakázku se ucházel i obchodník s rypadly - čtěte ZDE

Praha losovala mezi zájemci o zakázku. Na poslední chvíli, než to zakáže zákon - čtěte ZDE

Notebook byl podle něj upravený tak, že umožňoval provedení nezmanipulovaného demonstračního losování, které mělo uchazečům prokázat regulérnost celého procesu. Po provedení losování se také automaticky vymazal přednastavený soubor, na jehož základě byly zobrazeny výsledky.

"Ze znaleckého posudku jasně vyplynulo, že losovací zařízení bylo cíleně vytvořeno pro manipulaci a ovlivňování výsledků losování tak, aby nedocházelo k náhodnému výběru," uvedl Rafaj.

Povodí Vltavy, státní podnik Zvýšení kapacity koryta Vltavy v k.ú. Nové Ouholice a Veltrusy, pokuta: 900 000 Kč

Povodí Vltavy, státní podnik Protipovodňová opatření lokality Svrčove, pokuta: 100 000 Kč

město Šternberk Stavební úpravy ulic Lhotská a Na Bažinách ve Šternberku, pokuta: 600 000 Kč

město Kostelec nad Labem Volnočasové centrum Kostelec nad Labem, pokuta: 400 000 Kč

Správa silnic Olomouckého kraje Most Střeň, pokuta: 350 000 Kč

Jihočeský kraj Rekonstrukce silnice III/1508 a 15015, průtah obcí Rapšach, pokuta: 350 000 Kč

obec Cítov Revitalizace společenského zařízení, pokuta: 300 000 Kč

obec Svijany Výstavba kanalizace Svijany, pokuta: 150 000 Kč

hlavní město Praha Zajištění inženýrské činnosti při přípravě a realizaci stavby č. 8560 Komunikační propojení Prahy 12 s Pražským okruhem, zrušeno zadávací řízení

obec Neumětely Splašková kanalizace Neumětely, 2. etapa, zrušeno zadávací řízení

Související