Žalobkyni, která dostala do vazby Davida Ratha, předchází pověst pracovité, ambiciózní a nekompromisní ženy a stejný dojem zanechá i po hodinovém setkání. Pracuje v Praze a bydlí v Roudnici nad Labem, s Lenkou Bradáčovou se ale scházím v Olomouci, kde má zrovna jednání. V muzejní kavárně si objedná jen vodu, na otázky odpovídá rychle a jasně a nebojí se mluvit o tom, že její názory nebo rozhodnutí mohou být nepopulární.

HN: V médiích vám občas přezdívají Cattani v sukních, podle komisaře ze seriálu Chobotnice...
Tomuhle přirovnání se musím smát. Nikdy jsem neměla takovou postavu za vzor, filmovou ani knižní, realita je jiná.

HN: Dávají vám taky přízviska jako neúplatná, neúprosná, neústupná a spravedlivá. Je těžké dostát takové pověsti?
Věřím, že je to o odpovědnosti. V tomto světě můžete ztratit svoji důvěryhodnost i tak, že jednoduše neumíte vysvětlit svoje počínání. Přitom si myslím, že to je nejdůležitější. Můžete činit rozhodnutí, která jsou nepopulární, můžete činit nepopulární kroky. Ale vždycky bychom měli vědět, proč tak činíme. A to, proč tak činíme, by mělo být správné. A zároveň by to mělo být obhajitelné a odůvodnitelné před adresátem a před veřejností. To je odpovědnost.

Výsledky ankety TOP 25 žen českého byznysu 2012 najdete ZDE

HN: Činíte často nepopulární kroky? Když jsme se vítaly a ptala jsem se, jak se máte, řekla jste, že jako nepřítel všech.
Zrovna jdu z jednání s lidmi z vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Patřím k zastáncům třístupňové soustavy státních zastupitelství, tedy zrušení vrchních státních zastupitelství. Nikdy jsem neočekávala, že by lidé, jichž se rušení bude týkat, návrhu nadšeně tleskali a často se kvůli tomu dostávám do méně příjemných situací, ale jsem rozhodnutá, že tohle je ta správná cesta.

HN: A kdybyste se vy sama měla popsat jen pár slovy, jaká by to byla?
Bude platit, že jsem náročná a přísná, že od lidí kolem sebe vyžaduji, aby byli téměř stoprocentní. A uvědomuji si, že někdy je to špatně, a že často je člověk nejpřísnější na ty nejbližší. To si pak říkám, proč to děláš, ale je to tak. Zároveň ale umím i chránit, postavit se za své podřízené, pokud se něco děje, pokud proti nim směřuje něco nespravedlivého.

Celý rozhovor s Lenkou Bradáčovou najdete v magazínu TOP 25 žen českého byznysu ve čtvrtečních HN. 

Čtěte více v Hospodářských novinách

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist