Armádě bude v příštím roce chybět mezi 600 miliony až jednou miliardou korun na opravy letecké techniky. Nebude tak zřejmě využívat některé dopravní stroje.
Mezi ohrožené patří vrtulníky Mi-8 a Mi-17, dopravní letadlo Jak-40 a Challenger, který patří do takzvané vládní letky. Informoval o tom náčelník generálního štábu Petr Pavel.
V roce 2014 podle něj bude třeba vyřešit také technický stav vrtulníků Sokol, které používá letecká záchranná služba.
"V příštím roce se nám sejde několik dílčích termínů k opravám letecké techniky, a jak to vypadá teď, v lepším případě 600 milionů, v horším jednu miliardu jsme v červených číslech," prohlásil. Podle Pavla to znamená, že některé stroje přestanou létat.
Nutnost oprav se týká ruských dopravních vrtulníků Mi-8 a Mi-17 a dvou druhů dopravních letadel. "Některý z těch čtyř je ohrožený druh. Zcela určitě, protože na všechny nebudou peníze," vysvětlil Pavel. Opravy zatím nepotřebují stíhačky Gripen, transportní letadla CASA a modernizované vrtulníky Mi-171Š.
Podle Pavla bude dalším úkolem armády vyřešit situaci vrtulníků Sokol, které vojenští piloti provozují zejména v rámci letecké záchranné služby v Plzeňském a Karlovarském kraji.
Ruské vrtulníky mají opravovat Letecké opravny Malešice, podívejte se na reportáž
"Z deseti kusů máme šest provozuschopných, čtyři čekají na opravu," uvedl náčelník štábu. Na plnohodnotný provoz letecké záchranky vojáci potřebují právě šest vrtulníků.
Vedení armády uvažuje o nových strojích
Jedenáct Sokolů stát získal výměnou za desítku strojů Mig-29, místo těch si pak musel pronajmout švédské Gripeny. Polský dodavatel nyní za generální opravu jedné helikoptéry požaduje asi 100 až 120 milionů korun.
"Za stejnou cenu máme generálku dvou Mi-17," řekl Pavel. Generální oprava všech deseti vrtulníků by podle něj armádu stála miliardu až 1,2 miliardy korun.
"V roce 2014 a 2015 budeme muset investovat 600 až 700 milionů do generálky šesti kusů nebo hledat nějaké jiné řešení," vysvětlil Pavel. Vojáci podle něj zvažují i variantu vypsání tendru na nákup nových vrtulníků podobné kategorie.
Podle Nečase výdaje na obranu neklesnou, nestaneme se tak černými pasažéry NATO - čtěte ZDE
Stažení z Afghánistánu nás oslabí, říká náměstek NATO. Odmítá výrazné škrty v armádách - čtěte ZDE
Gripen, Eurofighter, anebo F-16? Vondra chystá tendr s účastí NATO - čtěte ZDE
Ministerstvo obrany bude mít v příštím roce rozpočet asi 42 miliard korun. Ve svých plánech reaguje na snižování zdrojového rámce například rušením velitelských stupňů nebo propouštěním.
Před neustálým snižováním rozpočtu na obranu varuje i ministr obrany Alexandr Vondra. Podle Pavla armáda dosáhla situace, kdy již nelze dále škrtat, pokud si má zachovat své současné schopnosti a neslevovat ze závazků vůči aliančním partnerům.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist