Předseda Věcí veřejných Radek John už nebude moci "prozradit" informace z policejních spisů, které dosud jako člen mandátového a imunitního výboru dostával. Členství ve výboru a předsednické funkce v bezpečnostním výboru jej v pátek zbavila sněmovna.

Důvodem byl jeho návrat k novinářské práci a obava, že při ní bude využívat utajované informace.

"Koalice se mě snažila zbavit od okamžiku, kdy jsme přešli do opozice," prohlásil John s tím, že na jednání bezpečnostního výboru, které je veřejné, bude dál chodit. Nevyloučil rovněž, že proti svému odvolání podá ústavní stížnost.

Johnovu odvolání předcházela více než hodinová emotivní debata plná vzájemných výpadů a ostrých slov. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve shodě s Johnem obvinil koalici z toho, že si vyřizuje účty s nepohodlnými opozičními poslanci. Naznačil, že by se jí to mohlo vrátit po příštích sněmovních volbách.

"Já to vnímám jako určitý precedens, na základě kterého bude možno postupovat i v příštím volebním období," uvedl. Komunisté se změně pokusili zabránit s poukazem na to, že Johnovi nebylo nabídnuto členství v jiném výboru.

Místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek odvolání zdůvodnil tím, že John je odborně a morálně nekompetentní vést bezpečnostní výbor. Podle Daniela Korteho (TOP 09) představuje John bezpečnostní riziko.

"Pan John prokázal, že by nebyl schopen uřídit ani volský potah," prohlásil. Josef Novotný (VV) označil sěmovnu za chlívek. Zastánci vyloučení Johna jsou podle něj "tím hnojem v chlívku".

Předsedkyně poslanců VV Kateřina Klasnová obvinila TOP 09 z porušení zásady poměrného zastoupení ve sněmovních orgánech. Vládní strana totiž za Johna do imunitního výboru nominovala Janu Suchou a do komise Martina Vacka (oba LIDEM), což Klasnová spojila s jejich podporou církevním restitucím. Členem komise se stal také Stanislav Huml (za ČSSD), novými členy bezpečnostního výboru byli zvoleni Jan Pajer (ODS) a Václav Klučka (ČSSD).

Pro Johnovo odvolání hlasovali zástupci vládních frakcí, k vyřazení z výborů mu pomohl i bývalý ministr školství Josef Dobeš (dříve VV).

LIDEM bude mít svůj klub. S osmi členy

Návrat do médií John ohlásil minulý týden. Od listopadu připravuje publicistický televizní pořad v mediální skupině podnikatele Jaromíra Soukupa. Rozhodl se v souvislosti s tím odejít z čela VV. Za to, že chce být současně poslancem i novinářem, se stal terčem kritiky a obviňování ze střetu zájmů, a to jak od koalice, tak od opozice. Pozastavil se nad tím i prezident Václav Klaus.

Sněmovna schválila také dvě desítky dalších změn ve složení výborů. Například bývalý ministr práce a sociálních vědí Jaromír Drábek (TOP 09) bude v sociálním výboru, další exministr Pavel Drobil (ODS) se stal členem rozpočtového výboru. Místopředseda LIDEM Viktor Paggio se stal členem organizačního výboru.

Tato strana má přislíbeno, že jí koalice umožní vznik poslaneckého klubu, i když má jen osm a nikoli potřebných deset poslanců.