Budu odkrývat krádeže a zákulisní machinace, prohlásil ve čtvrtek předseda Věcí veřejných Radek John poté, co se vrátil k práci novináře.

1. listopadu se stal oficiálně zaměstnancem vydavatelství Empresa Media, pod kterou patří týdeníky Instinkt a Týden. Podle serveru Mediář.cz chystá investigativní pořad pro televizi Barrandov, která patří do skupiny Empresa Media.

"Jeho angažmá ve vydavatelství Empresa Media bude spočívat především v přípravě nového publicistického televizního formátu," potvrdil na webových stránkách časopisu Týden jeho šéfredaktor a člen představenstva společnosti František Nachtigall.

Popřel, že by John šéfoval publicistice týdeníkům.

John zároveň zůstane aktivním politikem. Ponechá si funkci poslance i předsedy Výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny či člena mandátového a imunitního výboru, vzdá se pouze pozice šéfa Věcí veřejných.

Podle něj se nedopouští střetu zájmů. V tom, že chce pracovat "pro obě strany barikády" zároveň, nevidí problém.

"Ti politici, kteří kradli a dělali podvody, se bojí oprávněně. Čím víc se budou bát, tím lépe pro nás. Špinavosti, o kterých vím a na které přijdu, budu publikovat," prohlásil John. Připustil přitom, že jako poslanec může mít proti ostatním novinářům konkurenční výhodu v přístupu k informacím.

"Přišel jsem do politiky, abych odkrýval korupci a tohle je jeden z nástrojů. V demokratické republice není síla, která by mi v tom mohla zabránit," uvedl.

Ohradil se také proti nařčení, že by zveřejňoval a využíval informace, které podléhají režimu utajení.

"Takové samozřejmě nepoužiju. Nicméně jednání bezpečnostního výboru jsou veřejná a každý novinář na ně může přijít. Za mého působení se stalo pouze dvakrát, že jsme je udělali na pět minut neveřejné. Takové informace jsem samozřejmě nikde nepoužil," řekl.

Klaus je zaražen

Johnovo chování se nelíbí například TOP 09. Podle strany by se měl vzdát mandátu poslance a skončit také v čele bezpečnostního výboru.

Ke kroku Radka Johna se vyjádřil také prezident Václav Klaus. Prý ho velmi překvapilo, že si chce ponechat funkci poslance.

"Když mi to píplo jako sms na můj mobilní telefon, tak jsem si ve své nevinnosti říkal, koho ty VV postaví, koho mají v řadě, aby nastoupil na jeho místo do Poslanecké sněmovny. Neboli když jsem tu zprávu četl, tak mě ani ve snu nenapadlo, že bude pokračovat v práci poslance," sdělil překvapený prezident.

TOP 09

 


Názory k tématu:

 

Petr Fischer: Johnovo porušení zákazu incestu

Petr Honzejk: Radek John pro děti