Premiér a předseda občanských demokratů Petr Nečas se domnívá, že v nadcházející volbě nového vedení strany nemá žádného soupeře, který by ho dokázal sesadit z funkce předsedy ODS. Nečas to řekl pátečním Hospodářským novinám.

"Aniž bych chtěl působit samolibě a arogantně, tak žádný potenciální kandidát na předsedu ODS nevstal," řekl v rozhovoru pro HN Nečas.

Nečas má před víkendovým stranickým kongresem podporu deseti krajů. Protikandidát mu z regionálních sněmů zatím nevzešel.

"Kandidát na předsedu se přece nemůže upiklit někdy v noci ze soboty na neděli během kongresu. Musel by to být zřetelný a pro veřejnost uvěřitelný kandidát. A zároveň to musí být člověk, kterému by veřejnost mohla uvěřit, že by mohl být premiérem. Jenom ambice nestačí. Tam musí být obrovské množství znalostí a zkušeností," řekl Nečas HN.

Nečasova pozice ale nebude na sjezdu tak silná, občanskými demokraty vedená vládní koalice má ve Sněmovně jistých jen 99 hlasů a pro klíčový daňový balíček nechce hlasovat ani pět jeho stranických kolegů. Premiér tak zřejmě na sjezdu bude čelit tvrdé kritice spolustraníků.

"Kongres je nevyzpytatelný živočich, ale nepochybuji, že rozhodne moudře a správně. Jsem přesvědčen, že po kongresu bude pokračovat tato vládní koalice se mnou jako s premiérem," řekl HN Nečas.

Velký předkongresový rozhovor s premiérem a předsedou ODS Petrem Nečasem přinášejí páteční Hospodářské noviny.

ctete patek