Kandidaturu premiéra Petra Nečase na víkendovém brněnském stranickém kongresu podpoří pražská, jihočeská a plzeňská ODS. Rozhodlo se tak na jejich regionálních sněmech ve čtvrtek.

"Podpora Petra Nečase byla jednoznačná a nebylo o ní z naší strany pochyb. Myslíme si, že je to správné řešení. Chceme tím zároveň premiérovi vyjádřit podporu ve sporu s pěti rebelujícími poslanci ODS," uvedl místopředseda jihočeské ODS Tomáš Jirsa.

Podle něj stejně jednohlasně stojí jihočeská ODS za svou volbou kandidáta na prvního místopředsedu strany. Tím má být ministra průmyslu a obchodu Martin Kuba, který je navíc šéfem regionální ODS.

"Rádi bychom, aby ve vedení strany byl zastoupen i náš člověk. V tomto směru je naše volba celkem logická," řekl současný senátor Jirsa.

Střední Čechy nenavrhly nikoho

O Nečasově nominaci se jednalo i ve středních Čechách - tamní buňka ODS nemá nominaci na šéfa strany ani po třetím kole. Členové ODS z Prahy-východ nominovali na post předsedy ministra spravedlnosti a nynějšího místopředsedu ODS Pavla Blažka, blíž ke zvolení měl ovšem Nečas.

Dosavadní předseda občanských demokratů ve třetím kole ve čtvrtek ale nezískal nadpoloviční většinu hlasů. Ke zvolení mu scházel jediný hlas.

Praha chce Nečase

Podle očekávání podpořila pražská ODS kandidaturu premiéra a dosavadního šéfa ODS Petra Nečase na předsedu této nejsilnější vládní strany. Z 95 delegátů pro něj hlasovalo 65.

Nečas se pražského sněmu sám zúčastnil, delegátům sliboval změnu. "Znamená to změnit akcenty politiky, změnit způsob komunikace s voliči a v některých aspektech změnit své chování včetně nalézání důvěryhodných lidí, kteří by byli nositeli politiky ODS," řekl novinářům Nečas.

V čele pražské buňky občanských demokratů nadále zůstává i primátor a její dosavadní šéf Bohuslav Svoboda. Podle některých delegátů bylo schváleno usnesení, že znovu se bude vedení pražské ODS volit až v říjnu příštího roku.

O funkci místopředsedy se hlásí i Langer

Premiéra podpořila i plzeňská ODS, do boje o funkci místopředsedy vyšle krajského stranického šéfa a bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Ve výkonné radě občanských demokratů se může sejít s bývalým ministrem vnitra Ivanem Langerem, kterého nominoval olomoucký sněm.

Nečas, který je zatím jediný kandidát na předsedu, získal podporu ve většině regionů. V předchozích dnech získal nominace z Vysočiny, Olomouckého, Jihomoravského, Moravskoslezského, Zlínského a Karlovarského kraje. V Královéhradeckém, Pardubickém a Libereckém kraji občanští demokraté nepodpořili nikoho. Na Ústecku zatím nerozhodli.

Vedení strany se na kongresu v Brně zřejmě výrazně promění, a pokud Nečas obhájí pozici šéfa ODS, přijde patrně o většinu svých bývalých spojenců mezi místopředsedy.