Senátoři ČSSD připravují ústavní stížnost na nové sociální karty. Považují je za zásah do soukromí příjemců příspěvků a podpor od státu.

V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to oznámil místopředseda nejsilnější opoziční strany Lubomír Zaorálek. Podle místopředsedy KSČM Petra Šimůnka se komunisté nejspíš ke stížnosti přidají.

S novými sKartami si potřební mají vybírat dávky z bankomatů, převádět je na vlastní účet u své banky a mohou s nimi platit. Projekt kritizuje dlouhodobě opozice, odbory i rada postižených. Žádají zastavení vydávání karet. Výhrady měl i ombudsman.

Právě na stanovisku ochránce práv podle Zaorálka ústavní stížnost staví. Sociální kartu označil za "znásilňování lidí" a zásah do soukromí. ČSSD má po nynějších volbách v Senátu 46 zástupců. K podání stížnosti jich stačí 17.

Místopředseda KSČM Petr Šimůnek řekl, že jeho strana se asi k sociálním demokratům přidá. Komunisté mají v horní komoře dva zákonodárce.

Systém provozuje Česká spořitelna, která vyhrála v tendru. Ministerstvo práce s ní uzavřelo v lednu smlouvu na 12 let.

Podepsal ji bývalý náměstek ministra práce Vladimír Šiška, který je ve vazbě kvůli podezření z podplácení při jedné ze zakázek. Ministr Jaromír Drábek (TOP 09) kvůli kauze ke konci měsíce opustí úřad.

Premiér Petr Nečas (ODS) tento týden uvedl, že vláda bude možná muset některé Drábkovy kroky revidovat, vyjasnit by se měly zvlášť právě debaty kolem sKaret.

Související